Fethiye, Turecko

Plážový resort Fethiye spolu s oblastí Calis (Čališ), je oblíbeným místem na tzv. Tyrkysovém pobřeží, kam za letními zážitky a pohodovou dovolenou u moře míří nejen Češi, ale turisté z celé Evropy. Fethiye je jedno z mnoha letovisek na tzv. Egejské Riviéře. Tím nejznámějším je Bodrum, ale i oblast Fethiye je velice vyhledávaná. A to především díky čisté a tyrkysově zbarvené mořské vodě a nádherné okolní scenérii tvořenou kopcovitým terénem a nesčetnými zálivy.

Poloha Fethiye

První zmínky o osídlení této oblasti se datují do 5. století před naším letopočtem. Město Fethiye, ve které nyní žije 67 500 stálých obyvatel, vyrostlo v jednom ze zálivů, které zde, v jihovýchodní oblasti poloostrova Malá Asie, vytváří Egejské moře. Město leží zhruba na půl cesty z turecké Antalye do města Bodrum. Zároveň představuje nejjižněji položené letovisko na Egejské Riviéře. Vydali-li bychom se odsud na sever, dojeli bychom nejdříve do známého Marmarisu (viz. dovolená Marmaris), potom do Icmeleru a nakonec do Bodrumu.

Letovisko žije svým tradičním poklidným životem a je tak vhodné pro ty turisty, kteří hledají klidné místo pro odpočinek u moře. Velká část ubytovacích kapacit se nachází v oblasti Čališ. Ta je od samotného Fethiye vzdálená 5 kilometrů severním směrem a pyšní se plnou turistickou vybaveností a pěknou písečnou pláží.

Do centra Fethiye dojedete taxíkem nebo dolmuší. Za jednu jízdu zaplatíte 1,5 turecké liry. Teprve v centru na Vás dýchne pravá turecká atmosféra. Člověk si nesmí zapomenout prohlédnout místní malý přístav a navštívit rybí trhy. Pochutnat si na rybách či jiných mořských plodech můžete v jedné z mnoha restaurací.

Doprava do Fethiye

Mezinárodní letiště, které odbavuje charterové lety pro celou jižní část Egejské Riviéry se nachází necelých 50 kilometrů odsud. Z letiště u města Dalaman vás do Fethiye, v případě, že cestujete v rámci zájezdu s cestovní kanceláří, pojedete z letiště pohodlným klimatizovaným autobusem a do hotelu dorazíte za 40 minut. Po dvou a půl hodinovém letu z ČR, který většinou odlétá v dopoledních hodinách, se tak ještě tentýž den stihnete vykoupat v moři.

Fethiye počasí

Ráz počasí ve Fethiye je velice podobný počasí na řeckých egejských ostrovechpočasí Řecko, především počasí na Rhodosu. Teplo je tu od května do října, čili vedlejší turistická sezóna: květen a říjen a hlavní turistická sezóna: červen, červenec, srpen a září. V létě denní teplota vystupuje k 38°C a teplota moře zde v Turecku dosahuje k 27 °C. V letních měsících prakticky neprší, ačkoliv oblast dostává víc vláhy než mnohá jihoturecká letoviska (Side, Konakli, Alanya apod.)

Předpověď počasí Fethiye, Turecko
Počasí dnes 28.07. 29.07. 30.07. 31.07. 01.08.
It is forcast to be Možnost deště at 7:00 PM +03 on July 27, 2017
Možnost deště
33°/16°
It is forcast to be Bouřky at 7:00 PM +03 on July 28, 2017
Bouřky
26°/14°
It is forcast to be Jasno at 7:00 PM +03 on July 29, 2017
Jasno
28°/13°
It is forcast to be Jasno at 7:00 PM +03 on July 30, 2017
Jasno
29°/14°
It is forcast to be Jasno at 7:00 PM +03 on July 31, 2017
Jasno
31°/16°
It is forcast to be Polojasno at 7:00 PM +03 on August 01, 2017
Polojasno
32°/16°

Pláže Fethiye

Ve Fethiye a jeho okolí je hned několik pláží. Zde zmíním dvě, dle mého názoru nejhezčí. Všechny pláže jsou oblázko písčité a mají pozvolný vstup do vody. Letovisko je proto vhodné i pro ty nejmenší děti.

Pláž v Čališ je velice dlouhá a rovná. Z jedné strany je lemována pobřežní promenádou určenou především pro pěší, z druhé strany ji omývá průzračné Egejské moře. Pláž je orientována jihozápadně, je tak ideální pro chytání slunečních paprsků do pozdních večerních odpoledních hodin, i pro romantické procházky po pláži při západu slunce.

Na pláži jsou k dispozici slunečníky i lehátky. Ty jsou ovšem většinou za poplatek. Nicméně i přesto, že pláž není tak široká jako třeba na tuniské Djerbě nebo v Sousse, je na ní dostatek místa proto, abyste si našli své soukromí a lehli si na osušku do písku.

Druhá pláž, kterou dopuručuji navštívit, je Oludenitz. Ta není přímo Fethiye, nýbrž za kopcem v druhém zálivu. Dopravit se tam můžete taxíkem, případně si půjčte auto nebo silniční skútr. Krátká jízda přírodou i cena za dopravu se vyplatí. Tato pláž je moc pěkná!!

Fethiey – dovolená a zájezdy

Dovolená ve Fethiye je klidná a odpočinková. Letovisko je ideální pro všechny, kteří od své dovolené čekají především klid a odpočinek. Fethiye a blízká Čališ je i proto vyhledávané rodinami i staršími páry. Ubytování, restaurace a vůbec služby obecně jsou na cenově velmi přijatelné úrovni (více o cenách v Turecku). Cestovní kanceláře každoročně nabízí právě do Fethiye opravdu levné zájezdy, při tom s kvalitním ubytováním ve vyhledávané lokalitě s pěknými plážemi.

Přehled aktuálně nejlevnějších zájezdů do Fethiye

 Často se dá najít atraktivní nabídka i rámci zájezdů na poslední chvíli – Turecko last minute a Fethiye last minute. Podívejte se na nabídku aktuálně nejlevnější zájezdů a vyražte na dovolenou právě sem, do Fethiye. Ačkoliv řecký Rhodos odsud není daleko, cenově se s tímto tureckým letoviskem srovnávat nedá, viz. Řecko last minute, kde je cenový rozdíl jasně patrný.

Fethiye – tipy na výlety

Přímo ve Fethiye, respektive kousek ve svazích nad městem můžete navštívit skalní hrobky. Hrobky vytesané do skalních masivů jsou pro oblast Tyrkysové pobřeží typické a právě zde jsou vůbec ty největší a nejzachovalejší. Za prohlídku hrobek zaplatíte 8 TL (TL je zkratka pro tureckou měnu).

Ve Fethiye je i staré divadlo z dob antického Řecka.

Můžete si udělat i celodenní výlet a vyrazit si prohlédnout jedno z nejnavštěvovanějších míst v celém jižním Turecku – Pamukkale, které je dosud vzdálené 190 kilometrů.

Jaké je v Turecku právě počasí?
Dnes Zítra Pozítří
Polojasno - počasí v Turecku, Alanya
Polojasno
29°/18°
Jasno - počasí v Turecku, Alanya
Jasno
30°/19°
Jasno - počasí v Turecku, Alanya
Jasno
30°/19°
Teplota vzduchu přes den a v noci Podrobné informace o počasí v Turecku
Turecko zachyceno objektivem
Dovolená Alanya Istanbul Turecko
Turecko Bodrum Turecko
krajina nad Marmarisem Pláž v Alanyi Turecko
Dovolená a Last minute zájezdy
Club Titan 9 123 Kč Dovolená a zájezdy Alanya Turecko Alanya, All inclusive, First minute 2017 Detail zájezdu > Hotel Kervan 7 376 Kč Dovolená Side Turecko Side, All inclusive, výborné hodnocení 86 % Volné termíny > Top Hotel 9 016 Kč Dovolená Alanya Turecko Alanya, All inclusive, First minute 2017 Volné termíny > Skrýt Poslední aktualizace
včera ve 23:17
Zavřít  X Zavřít toto okno