Ceny v Turecku
Turecko je levná země. V Turecku je obecně levněji než v ČR, ostatně je to jedna z nejlevnějších zemí, která je běžnému českému turistovi dostupná. Ceny sice nejsou nižší o moc, ale nižší jsou. Výše cen se promítá jak do potravin a běžných služeb, tak do cen v restauracích.
Fakt, že Turecko je relativně laciné, se často odráží i v konečných cenách zájezdů. Samozřejmě ne každý je levný, tím spíš v hlavní sezóně. Ovšem ve chvíli, kdy člověk ví, kde má člověk zájezdy hledat a na které konkrétní cestovní kanceláře se má zaměřit, v tom momentě je výběr daleko snazší. Já doporučuji tento server. Zájezdy do Turecka v cenové hladině od 6 500 do 8 000 Kč nejsou výjimečné, viz tento…
Dovolená v Side: 8 dní, 4* hotel all inclusive za 7 730 Kč
V Turecku se platí tureckou lirou, ta má zkratku TL o orientační kurz liry vůči české koruně je 1 TL = 8,6 Kč. Podrobně o turecké měně píši na stránce měna v Turecku, kde najdete informace, kde ji směnit, na co si dát při směně pozor a také to, že v Turecku se bez hotovosti v turecké liře obejdete kolikrát úplně.
Ne všude jsou ceny v Turecku stejné
Turecko je velká země a ne každá její část je na tom cenově stejně. Rozdíl je hlavně mezi pobřežím a vnitrozemím. Zatímco pobřežní oblasti jsou dražší, ve vnitrozemí je opravdu lacino. Přítomnost turistů zákonitě ceny v některých, zdůrazňuji v některých letoviscích zvedá. Konkrétně se jedná o Marmaris a Kemer, tedy o letoviska, která všechny ostatní turecké destinace předčí svoji kvalitou, upraveností a čistotou. Právě sem totiž jezdí turisté ze západní Evropy, proto tu jsou ceny na Turecko dost vysoké, zhruba stejně vysoké ceny v Řecku.
Relativně draho je taky v Istanbulu.
Orientační ceny potravin
Pro názornost vybírám některé ze základních potravin. Je jasné, že jejich cena se neodvíjí jen od konkrétní oblasti, kde jsou nabízeny, ale taky na sezóně, v případě, že jde o sezónní zboží. Následující ceny se vztahují k turisticky vyhledávaným letoviskům…
- 1 litr balené vody: 1,0 TL (cca 9 Kč) (pozn. voda, která v Turecku teče z kohoutku nezpůsobuje střevní potíže, viz. pitná voda v Turecku)
- 1 litr mléka: 0,6 TL
- 0,25 kg sýra: 5 TL
- 1 malý chleba: 0,9 TL
- Máslo: 1,5 TL
- 1 kg tvrdého salámu: 12 TL
- 1 kg rajčat: 2,5 TL
- 1 kg pomerančů: 4 TL
Ceny v restauracích
V restauracích se taky najíte levně, máte-li volit oběd formou pikniku a nákupu potřebných surovin v obchodě nebo formou levnějšího menu v restauraci, cenově to vyjde téměř na stejno. Ceny v restauracích v zapadlejších městech ve vnitrozemí jsou velice nízké, ceny v letoviscích se blíží standardnímu českému průměru.
Na tureckých restauracích je zásadní jedna věc, je tu běžné, že dostává džbán vody k jídlu zdarma. Pokud se spokojíte s vodou, není třeba pití objednávat zvlášť a extra za něj připlácet. Tento zvyk se v Turecku drží ve vnitrozemských oblastech. Bohužel ne stejně tak se děje v restauracích v letoviscích na pobřeží. Tady Vám číšník vodu sám od sebe většinou nepřinese, musíte si o ni říct, v ten moment mám přinese ale vodu balenou, kterou Vám samozřejmě i naúčtuje.
Ceny jsou poněkud vyšponované na frekventovaných místech podél pobřežních promenád, stačí ale útect dál od moře, kde se najíte chutně a levně.
- Salát: 36 Kč
- Polévka: 30 Kč
Ceny dovolených a zájezdů
Ceny zájezdů do Turecka jsou hodně různorodé. Nejdražší je dovolená v Marmarisu nebo v letovisku Belek. Tam není výjimkou, že za týdenní pobyt zaplatíte 20 000 Kč (platí hlavně pro Belek, kde největší koncentrace luxusních hotelů). Není umění najít levný zájezd, umění je najít zájezd s co nejvyšším poměrem kvality a ceny.
Obecně řečeno dovolená v Turecku je laciná, cenově je na tom plus mínus stejně jako dovolená v Tunisku. Jak jsem zmínil v úvodu, výjimečné nejsou ani zájezdy pod 7 500 Kč. Zájezdy do Turecka doporučuji hledat tady.
Cenu dovolené rovněž srazí koupě last minutu, viz. Last minute dovolená Turecko.
Orientační výše vstupného
Následující ceny vstupů k vybraným tureckým zajímavostem a památkám berte orientačně, ceny se mohou rok od roku měnit. Na jedno se ale připravte, v Turecku Vám nikde nedají slevu na to, že jste student, platí se vždy plná cena.
Vstupy jsou relativně vysoké (1TL = 8,6 Kč)…
- Topkaki – 10 TL
- Pamukkale – 20 TL
- Kleopařiny lázně – 25 TL
- Hrad v Bodrumu – 10 TL
- Mauzoleum v Halikarnasu (rovněž v Bodrumu) – 8 TL
- Efesos – 20 TL
- Aspendos – 10 TL