Alanya, Turecko – dovolená

Napsal:   |   Publikováno dne:   |   Počet komentářů: 29

Alanya, letovisko na Turecké Riviéře, oblíbený cíl nejen českých turistů, který každoročně láká návštěvníky na dlouhé písečné pláže, na nebývale čisté moře, na původní ráz tohoto tureckého města a na dominantu širokého okolí, hradu Alanya, který vyčnívá nad městem na vysokém útesu.

Dovolená v Alanyi je pro každého, kdo miluje středomořské sluníčko, plážové promenády i zavlažované parky. Alanya, město s 90 tisíci obyvateli leží ve východní části Turecké Riviéry, přibližně 165 kilometrů východně od města Antalya. (Ano, to není chyba Alanya není to samé, co Antalya). Město si získává srdce návštěvníků malebným přístavem, čilým městským životem a především dominantním hradem, kolem kterého město kdysi právě vyrostlo.

Doprava do Alanye

V Alanyi není letiště, které by odbavovalo evropské charterové lety. Proto vaše první kroky po turecké pevnině povedou na letišti Antalya, odkud cestovní kanceláře zajišťují svým klientům dopravu do Alanya pohodlnými autobusy. Let do Turecka z ČR trvá cca 3 hodinky, tedy tak akorát, abyste si vychutnali palubní občerstvení a třeba si z výšky vyfotili Bulharsko nebo Řecko. Doprava autobusem z Antalye po pobřežní silnici do Alanye trvá necelých 80 minut.

Alanya počasí

Alanya je oblíbená nejen díky své poloze a turistické vybavenosti, kterou předčí mnohá další turecká letoviska, ale i díky svému počasí. Počasí v Alanya a ráz místního podnebí obecně tu letnímu odpočinku přeje. Teplota vzduchu v letních maximech šplhá až k 39°C.

Vedlejší sezóna: duben, květen a říjen. Hlavní sezóna: červen, červenec, srpen a září

[forecast location="Alanya" caption="Předpověď počasí Alanya, Turecko" measurement='C' todaylabel="Počasí dnes" datelabel="date('d.m.')" highlow='<span style="color:red;">%%high%%°</span>/<span style="color:blue;">%%low%%°</span>' numdays="6" iconset="Incredible" cache="true" width="100%"]

Pláže Alanya

Pláže v Alanyi jsou úžasné. Dlouhé a velmi široké pláže pokryté jemným nažloutlým pískem splní očekávání snad každého, kdo se vydává na letní dovolenou k vyhřátému Středozemnímu moři (více o teplotě moře v Turecku). První pláž se táhne od města západním směrem, někdy přezdívaná jako Kleopatřina pláž už několikrát získala prestižní ocenění Evropské Unie. Druhá pláž, která je podobně dlouhá a široká, se táhne od města směrem na východ.

Moře v Alanyi je nebývale čisté, žádnou špínu nebo chaluhy jako na některých plážích v Tunisku tu rozhodně nečekejte. Budete-li mít štěstí, užijete si i velké vlny, které vaše slunění na pláži zaručeně zpestří. Lehátka a slunečníky jsou až na výjimky, které jsou určené pro klienty specifických hotelů, za poplatek.

Alanya – dovolená a zájezdy

Zájezdy do Alanye (včetně last minute zájezdů do Alanya) jsou nabízené snad všemi českými cestovními kancelářemi. Podívejte se na aktuální nabídku zájezdů.

Není se čemu divit, Alanya totiž dlouhodobě patří k vyhledávaným letním cílům českých turistů. Do karet jí kromě výše uvedených předností hrají i relativně nízké ceny, nízké ceny potravin, služeb i ubytování. A jakmile Vás opalování se na plážích omrzí, můžete si Vaši dovolenou zpestřit vyjížďkou na pirátské lodi z místního přístavu nebo vylézt na samý vrchol útesu a prohlédnout si zříceniny hradu.

Ušetřit se dá, jestliže vyčkáte na nějakou atraktivní nabídku na poslední chvíli, Turecko s Tuniskem je v rámci last minutů nejlevnější…

Tip výlet

Vyšplhejte nebo se nechte vyvést na vrchol dominantního útesu, prohlédněte si zbytky hradního opevnění, kochejte se pohledy na město, na městský přístav, na Kleopatřinu pláž i na tmavě modrou mořskou hladinu.

Diskuze k článku

Počet komentářů: 29
Tipy na dovolenou