Počasí Istanbul

Istanbul, snad nejznámější turecká metropole, velké město rozprostírající se na obou stranách Bosporské úžiny a cíl mnoha turistů. Počasí v Istanbulu je hodně odlišné od tureckých letovisek na Egejské nebo Turecké Riviéře, kam lidé míří v letních měsících na dovolenou k moři. Klima je tu daleko vlhčí, v zimě tu už je celkem zima, naopak v létě nepanují nesnesitelně velká vedra.

Nejlepším časem na návštěvu města plného památek je jaro.

O Istanbulu si můžete přečíst více zde: Istanbul. Na této stránce dám prostor pouze pro popis klimatu a počasí.

V případě, že zatím nemáte zajištěný eurovíkend do Istanbulu, dovolte, abych vás upozornil, kde lze sehnat takový zájezd nejlevněji: na tomto serveru.

Eurovíkend ve městě Istanbul: letenka + ubytování na 4 dny za 2 303 Kč

Podnebí a počasí ve městě Istanbul

Na počasí ve městě Istanbul má vliv jednak typicky středomořské klima, jednak vlhké subtropické klima. Istanbul rozhodně s pouze dvěma letními měsíci není oblastí, kde by středomořské klima dominovalo. Počasí v Istanbulu ovlivňují dvě moře, Egejské na jihozápadě a Černé na severovýchodě.

Vzhledem k velké rozloze města není možné místní počasí jednoznačně definovat, v Istanbulu existuje několik mikroklimatů. Jedno počasí dole u moře, u Bosporské úžiny, druhé v severní části města apod. Obecně je pro Istanbul typická velká vlhkost vzduchu, ta po ránu dosahuje 80%. Vlhkost velmi často způsobuje mlhy, které zakrývají části města celé dopoledne. Tyto mlhy nejsou výjimečné ani v létě a protože zabraňují přístupu slunečním paprskům, mají vliv na výsledné teploty vzduchu.

Červenec a srpen jsou nejteplejší měsíce, ačkoliv průměrná maximální denní teplota činí 29°C, často tu je i tepleji. Pocitově teploty působí jako vyšší vzhledem k výše zmiňované vlhkosti vzduchu. Teplota moře v tomto období činí 23°C. Jinak v létě prší málo, přesto je v Istanbulu v těchto měsících zaznamenáváno hodně bouřek.

Nejvyšší zaznamenaná teplota: +40,5°C

Zima je poměrně chladná, rozhodně chladnější než v Řecku (viz. počasí Řecko) nebo v letovisku Alanya (viz. počasí Alanya). Teplota vzduchu se pohybuje jen okolo 4°C, někdy dokonce přijde srážková oblačnost z oblasti studenějšího Černého moře, která přinese sníh. Největší sněhová pokrývka, která kdy byla v Istanbulu naměřena, měla 80 cm, nejnižší zaznamenaná teplota : -16,1°C.

Měsíce duben, květen a červen, případně potom září a říjen jsou z hlediska počasí na návštěvu Istanbulu nejvhodnější, ostatně na jaře tu vše kvete a město tak působí velice pestře. Počasí v tomto období je mírné, teploty jsou okolo 20°C, ovšem často je velice nepředvídatelné, kvůli přítomnosti větrů od obou moří, které dokáží ráz istanbulského počasí rychle změnit.

Teplota moře Istanbul

Hodnoty teploty moře u Istanbulu naleznete v tabulce dole pod textem, pokud vás zajímá tato problematika více, potom přejděte na stránku teplota moře v Turecku.

Předpověď počasí Istanbul, Turecko

Míříte-li do Istanbulu za památkami nebo jen na krátký eurovíkend, jistě vás bude zajímat především předpověď počasí. Proto přikládám předpověď počasí pro Istanbul na šest následujících dní…

The location could not be found.

Počasí – Istanbul a jeho měsíční průměry

Ráz istanbulského počasí v průběhu celého roku podrobně popisuje následující tabulky. Hodnoty v tabulce (teplota vzduchu, teplota moře, počet deštivých dnů, dobu slunečního svitu) vycházejí z dlouhodobého pozorování a představují průměrné hodnoty pro jednotlivé měsíce.

  Maximální denní teplota (°C) Průměrná denní teplota (°C) Teplota moře (°C) Sluneční svit denně (v hod) Průměrný počet deštivých dnů
Leden 9 9 14 4 16
Únor 10 9 13 6 14
Březen 12 12 14 7 12
Duben 17 15 15 9 11
Květen 22 19 18 10 7
Červen 27 24 21 12 5
Červenec 29 27 23 12,8 3
Srpen 29 26 23 12 3
Září 26 24 22 10,9 5
Říjen 20 18 20 8 10
Listopad 16 14 17 6 11
Prosinec 11 10 15 5 16
Jaké je v Turecku aktuálně počasí?
Dnes Zítra Pozítří
Polojasno - počasí v Turecku, Alanya
Polojasno
29°/18°
Jasno - počasí v Turecku, Alanya
Jasno
30°/19°
Jasno - počasí v Turecku, Alanya
Jasno
30°/19°
Teplota vzduchu přes den a v noci Podrobné informace o počasí v Turecku
Turecko zachyceno objektivem
Dovolená Alanya Istanbul Turecko
Turecko Bodrum Turecko
krajina nad Marmarisem Pláž v Alanyi Turecko
Dovolená a Last minute zájezdy
Club Titan 9 123 Kč Dovolená a zájezdy Alanya Turecko Alanya, All inclusive, Last minute 2019 Detail zájezdu > Hotel Kervan 7 276 Kč Dovolená Side Turecko Side, All inclusive, výborné hodnocení 83 % Volné termíny > Top Hotel 9 011 Kč Dovolená Alanya Turecko Alanya, All inclusive, Last minute 2019 Volné termíny > Skrýt Poslední aktualizace
včera ve 22:27
Zavřít  X Zavřít toto okno