Počasí Istanbul

Napsal:   |   Publikováno dne:   |   Počet komentářů: 0

Istanbul, snad nejznámější turecká metropole, velké město rozprostírající se na obou stranách Bosporské úžiny a cíl mnoha turistů. Počasí v Istanbulu je hodně odlišné od tureckých letovisek na Egejské nebo Turecké Riviéře, kam lidé míří v letních měsících na dovolenou k moři. Klima je tu daleko vlhčí, v zimě tu už je celkem zima, naopak v létě nepanují nesnesitelně velká vedra.

Nejlepším časem na návštěvu města plného památek je jaro.

O Istanbulu si můžete přečíst více zde: Istanbul. Na této stránce dám prostor pouze pro popis klimatu a počasí.

V případě, že zatím nemáte zajištěný eurovíkend do Istanbulu, dovolte, abych vás upozornil, kde lze sehnat takový zájezd nejlevněji: na tomto serveru.

Eurovíkend ve městě Istanbul: letenka + ubytování na 4 dny za 2 303 Kč

Podnebí a počasí ve městě Istanbul

Na počasí ve městě Istanbul má vliv jednak typicky středomořské klima, jednak vlhké subtropické klima. Istanbul rozhodně s pouze dvěma letními měsíci není oblastí, kde by středomořské klima dominovalo. Počasí v Istanbulu ovlivňují dvě moře, Egejské na jihozápadě a Černé na severovýchodě.

Vzhledem k velké rozloze města není možné místní počasí jednoznačně definovat, v Istanbulu existuje několik mikroklimatů. Jedno počasí dole u moře, u Bosporské úžiny, druhé v severní části města apod. Obecně je pro Istanbul typická velká vlhkost vzduchu, ta po ránu dosahuje 80%. Vlhkost velmi často způsobuje mlhy, které zakrývají části města celé dopoledne. Tyto mlhy nejsou výjimečné ani v létě a protože zabraňují přístupu slunečním paprskům, mají vliv na výsledné teploty vzduchu.

Červenec a srpen jsou nejteplejší měsíce, ačkoliv průměrná maximální denní teplota činí 29°C, často tu je i tepleji. Pocitově teploty působí jako vyšší vzhledem k výše zmiňované vlhkosti vzduchu. Teplota moře v tomto období činí 23°C. Jinak v létě prší málo, přesto je v Istanbulu v těchto měsících zaznamenáváno hodně bouřek.

Nejvyšší zaznamenaná teplota: +40,5°C

Zima je poměrně chladná, rozhodně chladnější než v Řecku (viz. počasí Řecko) nebo v letovisku Alanya (viz. počasí Alanya). Teplota vzduchu se pohybuje jen okolo 4°C, někdy dokonce přijde srážková oblačnost z oblasti studenějšího Černého moře, která přinese sníh. Největší sněhová pokrývka, která kdy byla v Istanbulu naměřena, měla 80 cm, nejnižší zaznamenaná teplota : -16,1°C.

Měsíce duben, květen a červen, případně potom září a říjen jsou z hlediska počasí na návštěvu Istanbulu nejvhodnější, ostatně na jaře tu vše kvete a město tak působí velice pestře. Počasí v tomto období je mírné, teploty jsou okolo 20°C, ovšem často je velice nepředvídatelné, kvůli přítomnosti větrů od obou moří, které dokáží ráz istanbulského počasí rychle změnit.

Teplota moře Istanbul

Hodnoty teploty moře u Istanbulu naleznete v tabulce dole pod textem, pokud vás zajímá tato problematika více, potom přejděte na stránku teplota moře v Turecku.

Předpověď počasí Istanbul, Turecko

Míříte-li do Istanbulu za památkami nebo jen na krátký eurovíkend, jistě vás bude zajímat především předpověď počasí. Proto přikládám předpověď počasí pro Istanbul na šest následujících dní…

[forecast location="Istanbul" caption="Předpověď počasí Istanbul, Turecko" measurement='C' todaylabel="Počasí dnes" datelabel="date('d.m.')" highlow='<span style="color:red;">%%high%%°</span>/<span style="color:blue;">%%low%%°</span>' numdays="6" iconset="Incredible" cache="true" width="100%"]

Počasí – Istanbul a jeho měsíční průměry

Ráz istanbulského počasí v průběhu celého roku podrobně popisuje následující tabulky. Hodnoty v tabulce (teplota vzduchu, teplota moře, počet deštivých dnů, dobu slunečního svitu) vycházejí z dlouhodobého pozorování a představují průměrné hodnoty pro jednotlivé měsíce.

  Maximální denní teplota (°C) Průměrná denní teplota (°C) Teplota moře (°C) Sluneční svit denně (v hod) Průměrný počet deštivých dnů
Leden 9 9 14 4 16
Únor 10 9 13 6 14
Březen 12 12 14 7 12
Duben 17 15 15 9 11
Květen 22 19 18 10 7
Červen 27 24 21 12 5
Červenec 29 27 23 12,8 3
Srpen 29 26 23 12 3
Září 26 24 22 10,9 5
Říjen 20 18 20 8 10
Listopad 16 14 17 6 11
Prosinec 11 10 15 5 16
Diskuze k článku

Tipy na dovolenou