Fethiye, Turecko

Plážový resort Fethiye spolu s oblastí Calis (Čališ), je oblíbeným místem na tzv. Tyrkysovém pobřeží, kam za letními zážitky a pohodovou dovolenou u moře míří nejen Češi, ale turisté z celé Evropy. Fethiye je jedno z mnoha letovisek na tzv. Egejské Riviéře. Tím nejznámějším je Bodrum, ale i oblast Fethiye je velice vyhledávaná. A to především díky čisté a tyrkysově zbarvené mořské vodě a nádherné okolní scenérii tvořenou kopcovitým terénem a nesčetnými zálivy.

Poloha Fethiye

První zmínky o osídlení této oblasti se datují do 5. století před naším letopočtem. Město Fethiye, ve které nyní žije 67 500 stálých obyvatel, vyrostlo v jednom ze zálivů, které zde, v jihovýchodní oblasti poloostrova Malá Asie, vytváří Egejské moře. Město leží zhruba na půl cesty z turecké Antalye do města Bodrum. Zároveň představuje nejjižněji položené letovisko na Egejské Riviéře. Vydali-li bychom se odsud na sever, dojeli bychom nejdříve do známého Marmarisu (viz. dovolená Marmaris), potom do Icmeleru a nakonec do Bodrumu.

Letovisko žije svým tradičním poklidným životem a je tak vhodné pro ty turisty, kteří hledají klidné místo pro odpočinek u moře. Velká část ubytovacích kapacit se nachází v oblasti Čališ. Ta je od samotného Fethiye vzdálená 5 kilometrů severním směrem a pyšní se plnou turistickou vybaveností a pěknou písečnou pláží.

Do centra Fethiye dojedete taxíkem nebo dolmuší. Za jednu jízdu zaplatíte 1,5 turecké liry. Teprve v centru na Vás dýchne pravá turecká atmosféra. Člověk si nesmí zapomenout prohlédnout místní malý přístav a navštívit rybí trhy. Pochutnat si na rybách či jiných mořských plodech můžete v jedné z mnoha restaurací.

Doprava do Fethiye

Mezinárodní letiště, které odbavuje charterové lety pro celou jižní část Egejské Riviéry se nachází necelých 50 kilometrů odsud. Z letiště u města Dalaman vás do Fethiye, v případě, že cestujete v rámci zájezdu s cestovní kanceláří, pojedete z letiště pohodlným klimatizovaným autobusem a do hotelu dorazíte za 40 minut. Po dvou a půl hodinovém letu z ČR, který většinou odlétá v dopoledních hodinách, se tak ještě tentýž den stihnete vykoupat v moři.

Fethiye počasí

Ráz počasí ve Fethiye je velice podobný počasí na řeckých egejských ostrovechpočasí Řecko, především počasí na Rhodosu. Teplo je tu od května do října, čili vedlejší turistická sezóna: květen a říjen a hlavní turistická sezóna: červen, červenec, srpen a září. V létě denní teplota vystupuje k 38°C a teplota moře zde v Turecku dosahuje k 27 °C. V letních měsících prakticky neprší, ačkoliv oblast dostává víc vláhy než mnohá jihoturecká letoviska (Side, Konakli, Alanya apod.)

[forecast location="Fethiye, Turkey" caption="Předpověď počasí Fethiye, Turecko" measurement='C' todaylabel="Počasí dnes" datelabel="date('d.m.')" highlow='<span style="color:red;">%%high%%°</span>/<span style="color:blue;">%%low%%°</span>' numdays="6" iconset="Incredible" cache="true" width="100%"]

Pláže Fethiye

Ve Fethiye a jeho okolí je hned několik pláží. Zde zmíním dvě, dle mého názoru nejhezčí. Všechny pláže jsou oblázko písčité a mají pozvolný vstup do vody. Letovisko je proto vhodné i pro ty nejmenší děti.

Pláž v Čališ je velice dlouhá a rovná. Z jedné strany je lemována pobřežní promenádou určenou především pro pěší, z druhé strany ji omývá průzračné Egejské moře. Pláž je orientována jihozápadně, je tak ideální pro chytání slunečních paprsků do pozdních večerních odpoledních hodin, i pro romantické procházky po pláži při západu slunce.

Na pláži jsou k dispozici slunečníky i lehátky. Ty jsou ovšem většinou za poplatek. Nicméně i přesto, že pláž není tak široká jako třeba na tuniské Djerbě nebo v Sousse, je na ní dostatek místa proto, abyste si našli své soukromí a lehli si na osušku do písku.

Druhá pláž, kterou dopuručuji navštívit, je Oludenitz. Ta není přímo Fethiye, nýbrž za kopcem v druhém zálivu. Dopravit se tam můžete taxíkem, případně si půjčte auto nebo silniční skútr. Krátká jízda přírodou i cena za dopravu se vyplatí. Tato pláž je moc pěkná!!

Fethiey – dovolená a zájezdy

Dovolená ve Fethiye je klidná a odpočinková. Letovisko je ideální pro všechny, kteří od své dovolené čekají především klid a odpočinek. Fethiye a blízká Čališ je i proto vyhledávané rodinami i staršími páry. Ubytování, restaurace a vůbec služby obecně jsou na cenově velmi přijatelné úrovni (více o cenách v Turecku). Cestovní kanceláře každoročně nabízí právě do Fethiye opravdu levné zájezdy, při tom s kvalitním ubytováním ve vyhledávané lokalitě s pěknými plážemi.

Přehled aktuálně nejlevnějších zájezdů do Fethiye

 Často se dá najít atraktivní nabídka i rámci zájezdů na poslední chvíli – Turecko last minute a Fethiye last minute. Podívejte se na nabídku aktuálně nejlevnější zájezdů a vyražte na dovolenou právě sem, do Fethiye. Ačkoliv řecký Rhodos odsud není daleko, cenově se s tímto tureckým letoviskem srovnávat nedá, viz. Řecko last minute, kde je cenový rozdíl jasně patrný.

Fethiye – tipy na výlety

Přímo ve Fethiye, respektive kousek ve svazích nad městem můžete navštívit skalní hrobky. Hrobky vytesané do skalních masivů jsou pro oblast Tyrkysové pobřeží typické a právě zde jsou vůbec ty největší a nejzachovalejší. Za prohlídku hrobek zaplatíte 8 TL (TL je zkratka pro tureckou měnu).

Ve Fethiye je i staré divadlo z dob antického Řecka.

Můžete si udělat i celodenní výlet a vyrazit si prohlédnout jedno z nejnavštěvovanějších míst v celém jižním Turecku – Pamukkale, které je dosud vzdálené 190 kilometrů.

Jaké je v Turecku aktuálně počasí?
Dnes Zítra Pozítří
Polojasno - počasí v Turecku, Alanya
Polojasno
29°/18°
Jasno - počasí v Turecku, Alanya
Jasno
30°/19°
Jasno - počasí v Turecku, Alanya
Jasno
30°/19°
Teplota vzduchu přes den a v noci Podrobné informace o počasí v Turecku
Turecko zachyceno objektivem
Dovolená Alanya Istanbul Turecko
Turecko Bodrum Turecko
krajina nad Marmarisem Pláž v Alanyi Turecko
Dovolená a Last minute zájezdy
Club Titan 9 123 Kč Dovolená a zájezdy Alanya Turecko Alanya, All inclusive, Last minute 2020 Detail zájezdu > Hotel Kervan 7 276 Kč Dovolená Side Turecko Side, All inclusive, výborné hodnocení 83 % Volné termíny > Top Hotel 9 011 Kč Dovolená Alanya Turecko Alanya, All inclusive, Last minute 2020 Volné termíny > Skrýt Poslední aktualizace
včera ve 22:27
Zavřít  X Zavřít toto okno