Počasí Antalya

Napsal:   |   Publikováno dne:   |   Počet komentářů: 2

Počasí v oblasti Antalya je diktováno teplých středomořským klimatem. V letním období tu může být opravdu teplo, rekordní zaznamenaná teplota činila 45°C (teplota vzduchu měřená ve stínu), ale nenechte se tímto zastrašit. Na dovolenou do Antalya klidně můžete vyrazit s klidnou duší, tak vysoké teploty tu nejsou pravidlem.

Pokud vás nezajímá počasí, ale spíše si chcete o Antalyi přečíst obecně, přesměruji vás na stránku Antalya.

Nemáte-li rezervovaný zájezd, můžete zkontrolovat dostupnost nabídky* (pod odkazem červeně), kterou lákala jedna česká cestovka potencionální zákazníky. Jednalo se o ubytování ve 4* hotelu v oblasti Konyaalti v Antalyi, 8 dní, plná penze za 7 630 Kč.

Zkontroluj dostupnost 8 denního zájezdu za 7 630 Kč

*Nezaručuji, že zájezdy za tuto cenu budou dostupné v době vašeho čtení této stránky.

Podnebí a počasí v letovisku Antalya

Konečný stav počasí v Antalya je tvořen kombinací subtropického klimatu, přítomností moře  a blízkostí vysokých hor (Taurus, 3 000 m) směrem do vnitrozemí Turecka. Léta jsou horká a suchá, zimy jsou mírné a poměrně deštivé. 300 dnů v roce je slunečných a sluníčko svítí a Antalyu prohřívá celkem 3 000 hodin každý rok.

Počasí v hlavní letní sezóně (červen, červenec, srpen a září) je velice teplé. V červenci maximální denní teploty oscilují kolem dlouhodobého průměru 34,4°C. Po celé léto jsou typické tzv. tropické noci, kdy teploty vzduchu neklesá pod 20°C, ba naopak se drží vysokou nad touto hranicí. O tom svědčí i celkový teplotní průměr (tj. průměr den a noc dohromady) 29 °C a to jak v měsíci červenec, tak srpen.

Pro září je typická nejvyšší denní teplota okolo 32°C, pro říjen 27°C. Právě toto pozdně letní období je z hlediska turistického ruchu velice oblíbené.

I zima je typicky středomořské, průměrné teploty klesají jen výjimečně pod 10°C a dost prší. Tu vláhu, kterou oblast nedostane v létě, dostane v zimě. Historicky nejnižší teplota byla naměřena v únoru a činila -4°C. Mráz je tu však velmi ojedinělý úkaz, mluvíme-li o pobřežní oblasti, přímo o počasí v letovisku Antalya. Počasí na horách je diametrálně odlišné, v zimě na nich mrzne  a leží sníh.

Teplota moře Antalya

Dostatek ostrých slunečních paprsků zahřívá povrchové a pobřežní vody na relativně vysoké teploty. Nejteplejší je teplota moře v srpnu, kdy dosahuje 27 °C. Pro červenec a srpen je typická teplota o jeden stupeň nižší, tj. 26°C. Někteří turisté sem míří dokonce už v průběhu měsíce květen, ale to ještě moře moc zahřáté není. Lepší teplotní stav vykazuje moře v měsíci červen a říjen, kdy má 24°C.

Více o teplotě moře v Turecku.

Porovnejte turecké moře s teplotou moře v Řecku a s teplotou v Tunisku.

Předpověď počasí Antalya, Turecko

Informace o počasí by nebyly kompletní bez předpovědi počasí. Zde uvádím předpověď počasí Antalya na následujících 6 dní a tuto předpověď lze brát za závaznou i pro všechna ostatní letoviska na Turecké riviéře (počasí Kemerpočasí Sidepočasí Belekpočasí Alanya, počasí Konakli). Ráz podnebí je totiž ve všech velice podobný.

[forecast location="AYT" caption="Předpověď počasí Antalya, Turecko" measurement='C' todaylabel="Počasí dnes" datelabel="date('d.m.')" highlow='<span style="color:red;">%%high%%°</span>/<span style="color:blue;">%%low%%°</span>' numdays="6" iconset="Incredible" cache="true" width="100%"]

Vysvětlení barevně odlišených teplot:  teplota vzduchu přes den a  teplota vzduchu v noci.

Počasí – měsíční průměry

K tomu, aby informace o počasí v Antalya nebyli kusé a nekoncentrovaly se jen na léto, ale také na zimu, uvádím následující tabulku. Tabulka, která obsahuje průměrné hodnoty pro jednotlivé měsíce v průběhu roku, charakterizuje počasí a především podnebí lépe, jak tisíc slov. Zdůrazňuji, že se jedná o průměrné hodnoty vztažené k letovisku Antalya (tj. průměrná maximální teplota vzduchu, průměrná teplota moře, průměrná denní teplota atd.). Chci říct, že ne vždy musí odpovídat aktuálnímu teplotám, které počasí v Antalya vykazuje.

V tabulce jsou vyznačené měsíce hlavní koupací sezóny i vedlejší koupací sezóny.

  Maximální denní teplota (°C) Průměrná denní teplota (°C) Teplota moře (°C) Sluneční svit denně (v hod) Průměrný počet deštivých dnů
Leden 15 10 17 5,0 13
Únor 16 10 16 6,8 11
Březen 18 13 16 7,2 9
Duben 22 16 18 8,5 6
Květen 26 20 20 10,5 5
Červen 32 26 24 12,3 3
Červenec 35 29 26 12,7 0,5
Srpen 35 29 27 12,2 0,5
Září 32 25 26 10,8 1,5
Říjen 27 21 24 8,5 6
Listopad 21 15 21 6,6 8
Prosinec 17 11 18 5,2 12
Diskuze k článku

Počet komentářů: 2
Tipy na dovolenou