Antalya, Turecko

Město Antalya je hlavní správní středisko jižního Turecka, je to zároveň největší město na celé turisticky velice oblíbené Turecké Riviéře a jedno z hlavních jihotureckých letovisek. Na Antalyi si zamilujete její relativně atypický ráz. Krom původního starého přístavu je staré město vybudováno na strmých útesech, takový přírodní jev se jen tak v nějakém letovisku nevidí. Vedle malebného starého města vás okouzlí i dvě dlouhé písečné pláže, které se od Antalye táhnou na západ i na východ, a tvoří tak ideální lokality pro pohodovou letní dovolenou u moře.

Antalya leží uprostřed Turecké riviéry u pobřeží Středozemního moře. Díky své poloze a významnosti představuje hlavní vstupní bránu ke všem jihotureckým letoviskům a plážím. Ty nejoblíbenější turecká letoviska leží jen kousek odsud, Alanya 110 kilometrů východně, Side 55 kilometrů východně a Kemer 23 kilometrů západně.

Kromě pobřežních oblastí, o kterých si povíme za chvíli více, je pro oblast Antalya typická masivní scenérie hor. Vysoké pohoří Taurus se totiž zvedá hned za městem a umocňuje tak dovolenkovou atmosféru podobně jako při trávení dovolené v Kemeru.

Ačkoliv je Antalya vyhledávanou přímořskou destinací, je to zároveň veliké město, kde v jeho metropolitních oblastech žije 2 milióny lidí. I přes vysoký počet obyvatel se nemusíte bát, že by na plážích bylo moc lidí. Co se obsazenosti pláží týče, je na tom Antalya zcela stejně jako jakákoliv jiná známější destinace jako jsou turecká letoviska Marmaris a Bodrum nebo řecký ostrov Rhodos. Troufám se dokonce tvrdit, že v takové Alanyi, je na Kleopatřině pláži lidí mnohem více.

Město Antalya

Antalyu lze jednoduše rozdělit do následujících význačných celků, staré město, pobřežní oblasti na útesech, pobřežní oblasti u pláží a vnitrozemský zbytek města, kde žije většina obyvatel. Vnitrozemské čtvrtě nejsou vzhledem ke své jednolité a monotónní architektuře ničím zajímavé. Turista se v Antalyi bude zdržovat především na pobřeží.

Pobřeží, ať už část útesová nebo část plážová, je velice pěkné. Moře tu lemují udržované parky, které vybízejí k procházkám a díky kterým při pobytu u moře zcela ztratíte kontakt s ruchem velkoměsta.

Na pobřeží v útesové části města, v západní části městské čtvrtě Lara doporučuji navštívit mohutné vodopády. Celkem vodnatá řeka zde padá z výšky přibližně 50 metrů do moře. Vodopády Düdensee působí nejmohutněji na jaře, kdy je řeka plná vody, ale i v letních měsících červenci a srpnu je to nádherná podívaná. Vodopády Düdensee lze pozorovat jednak z břehu, z lesoparků, které její ústí obklopují, tak přímo z hladiny moře v rámci některého z lodních výletů, které vyrážejí ze starého přístavu

Pozornější z vás si ve starém městě, jehož základy byly položeny ve 2. století př.n.l., všimnou typicky architektonických prvků, kterých je plné sousední Řecko. Antalya byla totiž Řeky založena. Dnes je tak staré město složeno z klikatých uliček, které se svažují dolů k přístavu. Přístav je malý a kotví tu především výletní lodě určené turistům. V tomto starém centru plném historie je mnoho restaurací, kaváren i malých penzionů. Nebýt drobných podnikatelů, kteří žijí z turistického ruchu, by dnes byla patrně tato malebná a původní část Antalye zchátraná.

Doprava do Antalye

Přímo u města Antalya, na východ od něj, je vybudované rušné mezinárodní letiště. Krom pravidelných vnitrostátních i mezinárodních linek provoz exponenciálně stoupá s příchodem letní sezóny. Letiště Antalya Airport totiž odbavuje lety pro celou oblast Turecké riviéry. Vzhledem k jeho významu jsem letišti Antalya věnoval samostatnou stránku.

Antalya počasí

V létě je tu teplo a slunečno. Teplota vzduchu max. 37°C až 39°C (hlavně červenec a srpen), teplota moře v létě 26°C až 27°C. O počasí a podnebí obecně v Antalyi jsem napsal víc zde: počasí Antalya.

Vedlejší sezóna: duben, květen a říjen. Hlavní sezóna: červen, červenec, srpen a září

[forecast location="Antalya" caption="Předpověď počasí Antalya, Turecko" measurement='C' todaylabel="Počasí dnes" datelabel="date('d.m.')" highlow='<span style="color:red;">%%high%%°</span>/<span style="color:blue;">%%low%%°</span>' numdays="6" iconset="Incredible" cache="true" width="100%"]

Pláže Antalya

Pláže jsou v Antalyi dvě. Pláž Konyaalti u stejnojmenné čtvrti je velice pěkná a leží jen kousek od starého centra. Dlouhá a relativně široká pláž, i když její šířka se s plážemi v tuniských letoviscích Hammamet nebo Mahdia srovnávat nedá, je lemována příjemnou zelení, a tak přítomnost městské zástavby není na první pohled patrná. V blízkosti pláže se nacházejí hotely a kombinace čisté pláže s ještě čistší vodou v moři a s blízkosti centra města dává předpoklady k prožití pěkné letní dovolené.

Druhá pláž je ve čtvrti Lara. Ta leží východně od Antalye směrem na letovisko Belek. Pláž je jemně písčitá, široká a velmi dlouhá. Ačkoliv leží od historického centra města Antalya dál než-li pláž Konyaalti, může to být pro mnohé výhodou. Okolí pláže působí jako jakékoliv jiné menší letovisko, hned u pláže jsou moderní hotely zasazené do zavlažovaných zahrad a přítomnost dvoumilionového města tu není vůbec znát. Většina hotelů totiž leží už mimo Antalyu.

Antalya – dovolená a zájezdy

Rádi jezdíte do živých a větších letovisek, vyzkoušejte také řecký Kos nebo dovolenou na Rhodosu.

Antalya – tipy na výlety

1) Vodopády Düdensee
2) Návštěva starého města s spolu s přístavem, kde je na každém kroku znát řecká kultura
3) Pobřežní parky

Jaké je v Turecku aktuálně počasí?
Dnes Zítra Pozítří
Polojasno - počasí v Turecku, Alanya
Polojasno
29°/18°
Jasno - počasí v Turecku, Alanya
Jasno
30°/19°
Jasno - počasí v Turecku, Alanya
Jasno
30°/19°
Teplota vzduchu přes den a v noci Podrobné informace o počasí v Turecku
Turecko zachyceno objektivem
Dovolená Alanya Istanbul Turecko
Turecko Bodrum Turecko
krajina nad Marmarisem Pláž v Alanyi Turecko
Dovolená a Last minute zájezdy
Club Titan 9 123 Kč Dovolená a zájezdy Alanya Turecko Alanya, All inclusive, Last minute 2020 Detail zájezdu > Hotel Kervan 7 276 Kč Dovolená Side Turecko Side, All inclusive, výborné hodnocení 83 % Volné termíny > Top Hotel 9 011 Kč Dovolená Alanya Turecko Alanya, All inclusive, Last minute 2020 Volné termíny > Skrýt Poslední aktualizace
včera ve 22:27
Zavřít  X Zavřít toto okno