Měna v Turecku – turecká lira

V Turecku se platí lirami, turecká lira je národní tureckou měnou. Pojede-li na dovolenou do Turecka, vezměte si jednu ze světových měn, evropské euro nebo americký dolar, které za turecké liry směníte v každé směnárně, dokonce i ve větších hotelech.

Turecká měna má zkratku TL, v institucích jako jsou banky a směnárny ji najdete pod jejím mezinárodním označením TRY (tak jako pro českou měnu používáme CZK). 1 lira se dělí na 100 kurušů, obdoba evropských centů. Kuruş, kuruše v Turecku značí zkratkou ykr.

Měna, kterou se platí v Turecku, vás prakticky nemusí zajímat v momentě, kdy využijete nabídku některého z all inclusive zájezdů. Ceny v Turecku jsou obecně relativně nízké a výjimkou nejsou ani tyto zájezdy. Není žádný problém ani v hlavní sezóně takový zájezd sehnat pod 9 000 Kč, jedinou podmínkou je, že víte, kde máte hledat, na které cestovní kanceláře se zaměřit.

Turecká lira – směnný kurz

Kurz turecké liry vůči české koruně se rok od roku mírně snižuje a v posledních čtyřech letech osciloval okolo hodnoty 11 Kč za jednu tureckou liru. V prosinci 2013 jste za jednu TL dali 9,6 Kč.

Aktuální kurzy

  • 1 TL = 9,8 Kč
  • 1 USD = 2,54 TL
  • 1 EUR = 2,78 TL

Výše uvedené směnné kurzy byly naposledy aktualizovány v březnu 2014.

Dovolená v Turecku – směna tureckých lir

Turecká měna v ČR nejde směnit, není ale třeba. Stačí, když do Turecka vyrazíte s hotovostí v eurech nebo v amerických dolarech, vždy je dobrý nápad s sebou mít i mezinárodně funkční platební kartu. V Turecku směníte peníze ve směnárnách, které jsou ve všech letoviscích, v bankách, v hotelích a samozřejmě i přímo na letištích.

Výměnu měn přímo na letišti v Antalyi, v Bodrumu nebo v Dalamanu nedoporučuji. Kurzy jsou zde vůči turistům nastaveny nevýhodně. Buďte na pozoru i v tureckých směnárnách. Není výjimkou, že na informačních tabulích před směnárnou mají v kurzech záměrně přehozené desetinné a setinné číslici nebo chybí poznámka o výši transakčního poplatku, kterému směna měny podléhá.

Měňte pouze tolik peněz, kolik doopravdy utratíte. Pokud Vám něco před odletem ze země zbude, vyměňte peníze zpátky, tureckou liru totiž zpětně ve většině evropských zemích včetně České republiky nevyměníte.

Do Turecka s dolary nebo eury

Už výše jsem uvedl, že k výměně jsou ideální mezinárodní měny včetně eura, amerického dolaru nebo britské libry. S nimi můžete v některých tureckých letoviscích platit přímo, bez toho abyste je měnily. Placení eury v obchodech a restauracích je v některých turistických oblastech na denním pořádku a to včetně oblíbeného letoviska Marmaris, Kemer nebo dovolené v Side. Počítejte ale, že zaplatíte více. Není výjimkou, že v restauracích mají jídelní lístky s eury o dost vyšší ceny, než ty, ve kterých jsou jídla v turecké liře.

S eury nebo dolary není problém platit i na typických tureckých tržištích.

Mějte na paměti, že české koruny v Turecku nevyměníte!

Pobyt v Turecku bez turecké měny

Dovolenou lze zde strávit i bez jakékoliv hotovosti v turecké měně. V současné době je v restauracích i ve větších obchodech běžná platba platebními kartami (debetní, kreditní), turecká měna proto není potřeba. Přesto se ale vždy předem informujte, zda kartou opravdu platit lze. Nikdy nedovolte, aby si číšník opsal číslo karty s tím, že si platbu strhne později!

V případě, že využijete nabídky některého z all inclusive zájezdů do Turecka, tak se bez peněz prakticky obejdete úplně. Vše potřebné budete mít v ceně vašeho pobytu v hotelu. A tím pádem vás měna v Turecku trápit vůbec nemusí.

Jaké je v Turecku aktuálně počasí?
Dnes Zítra Pozítří
Polojasno - počasí v Turecku, Alanya
Polojasno
29°/18°
Jasno - počasí v Turecku, Alanya
Jasno
30°/19°
Jasno - počasí v Turecku, Alanya
Jasno
30°/19°
Teplota vzduchu přes den a v noci Podrobné informace o počasí v Turecku
Turecko zachyceno objektivem
Dovolená Alanya Istanbul Turecko
Turecko Bodrum Turecko
krajina nad Marmarisem Pláž v Alanyi Turecko
Dovolená a Last minute zájezdy
Club Titan 9 123 Kč Dovolená a zájezdy Alanya Turecko Alanya, All inclusive, Last minute 2020 Detail zájezdu > Hotel Kervan 7 276 Kč Dovolená Side Turecko Side, All inclusive, výborné hodnocení 83 % Volné termíny > Top Hotel 9 011 Kč Dovolená Alanya Turecko Alanya, All inclusive, Last minute 2020 Volné termíny > Skrýt Poslední aktualizace
včera ve 22:27
Zavřít  X Zavřít toto okno