Počasí Bodrum

Napsal:   |   Publikováno dne:   |   Počet komentářů: 2

Stručně lze říci, že počasí je v Bodrumu letní dovolené přímo zaslíbené. Na jednu stranu tu je teplo, teploty přes den šplhají k 35°C, na stranou druhou tu není takové vedro jako na Turecké Riviéře na jihu Turecka (viz. počasí Alanya apod.). Jednoznačně lze říci, že dovolenou v Bodrumu, v letovisku plných starých antických památek, v letovisku s pěkným přístavem a s dvěma plážemi, počasí zkazit nemůže.

O letovisku Bodrum píšu detailně, zde dám prostor pouze k charakteristice zdejšího převládajícího počasí.

Pozn. nedaří-li se vám sehnat kvalitní a při tom cenově dostupný zájezd, pak vězte, že nehledáte na naplno. Zájezdů je dostatek, člověk akorát musí vědět, na které cestovky obrátit svoji pozornost. Co například říkáte 8 denní all inclusive dovolené v Bodrumu za 7 310 Kč. Pokud vás taková nabídka oslovuje, nejprve zkontrolujte její dostupnost…

Zkontrolovat dostupnost zájezdu: Bodrum, 8 dní, all inclusive za 7 310 Kč

Předem předesílám, že nemohu její dostupnost zaručit, jen vím, že v době psaní tohoto textu zájezd k dispozici byl a termíny byly dostupné na celé léto. Tolik o zájezdech,  nyní už k počasí…

Podnebí a počasí v letovisku Bodrum

Bodrum je typický pro svoje středomořské klima. To spolu s blízkostí Egejského moře předurčuje teploty a počasí obecně, které zde v létě i v zimě panují. Co to tedy pro Bodrum znamená? Léta jsou velice teplá, půda je v létě vyprahlá, nicméně díky přítomnosti moře je vzduch celkem vlhký. V zimních obdobích nepadá sníh, ani nemrzne, v lednu a v prosinci tu panuje takové naše říjnové počasí.

Červenec a srpen, to jsou nejteplejší měsíce, kdy teplota vzduchu má přes den 34 °C. Je to průměrná hodnota ze všech maximálních denních hodnot naměřených v daném období. Proto nesmíte být překvapeni, když se rtuť teploměru vyhoupne v odpoledních hodinách k 36°C, i tak vysoké hodnoty tu počasí někdy nadělí. Maximální teploty jsou sice důležité, hodně vypovídající jsou i teplotní průměry za 24 hodin, čili jak den, tak noc dohromady. Pro Bodrum je v létě typická hodnota 28°C, která sama o sobě napovídá, že tzv. tropické noci*, jsou na denním pořádku.

Červen a září jsou také velice teplé měsíce, vzduch má odpoledne 31°C. Říjen je už chladnější, je tu 26°C, ale oproti červnu je zase teplejší moře, viz. níže. V létě prakticky neprší, budete-li mít smůlu proprší vám maximálně jeden den vaší dovolené.

Zima je mírná, teplota okolo 13°C a poměrně dost tu prší. Země tak získává vláhu, kterou v létě nedostala.

Další letoviska na Egejské Rivéře a jejich počasí: počasí Marmaris, počasí Icmeler, počasí Fethiye

*tropická noc – teplota vzduchu neklesne pod 20°C

Teplota moře Bodrum

Moře u Bodrumu je teplé. Přispívá k tomu i ráz místního pobřeží, které tu tvoří dva zálivy, ve kterých se voda přeci jen ohřívá snadněji. Teplota moře kopíruje teplotu vzduchu, moře je totiž rovněž nejteplejší v srpnu, má 26°C.

V ostatních měsících koupací sezóny vykazuje následující průměrné teploty: květen (20°C), červen (22°C), červenec (24°C), září (25°C) a říjen (23°C),  (teplota povrchové vrstvy vody při pobřeží)

Problematice moře v Turecku se věnuji více na stránce „Turecko, teplota moře„.

Předpověď počasí Bodrum, Turecko

Pokud se právě do Turecka chystáte nebo v nejbližších dnech plánujete rezervovat last minute zájezd, určitě vás zajímá, jaké počasí je v oblasti Bodrum očekáváno. Proto uvádím automaticky aktualizovanou předpověď počasí, předpověď počasí na šest následujících dnů.

V grafice Bodrum předpověď počasí jsou červeně vyznačeny očekávané teploty vzduchu přes den a modře očekávané teploty vzduchu přes noc.

[forecast location="Bodrum" caption="Předpověď počasí Bodrum, Turecko" measurement='C' todaylabel="Počasí dnes" datelabel="date('d.m.')" highlow='<span style="color:red;">%%high%%°</span>/<span style="color:blue;">%%low%%°</span>' numdays="6" iconset="Incredible" cache="true" width="100%"]

Počasí – Bodrum a jeho měsíční průměry

Informace o počasí v letovisku Bodrum by nebyly kompletní bez údajů pro jednotlivé měsíce v průběhu roku. V tabulce jsem vyznačil měsíce hlavní koupací sezóny v Bodrumu (tedy červen, červenec, srpen a září) a měsíce vedlejší koupací sezóny (květen a říjen). Krom toho jsem zvýraznil dle mého názoru 2 nejdůležitější ukazatele počasí, které člověk před odjezdem na dovolenou sleduje: průměrné maximální denní teploty a průměrné teploty moře. Hodnoty vycházejí z dlouhodobě měřených průměrů.

  Maximální denní teplota (°C) Průměrná denní teplota (°C) Teplota moře (°C) Sluneční svit denně (v hod) Průměrný počet deštivých dnů
Leden 15 12 17 7,0 12
Únor 15 13 16 7,1 11
Březen 18 13 17 8,0 9
Duben 21 17 18 9,5 7
Květen 26 21 20 11,5 4
Červen 31 25 22 12,7 2
Červenec 34 28 24 12,9 1,5
Srpen 34 28 26 12,6 1,5
Září 30 25 25 10,9 3
Říjen 26 21 23 8,9 5
Listopad 20 17 20 8,0 8
Prosinec 17 13 18 7,2 13

Upřesnění vedlejší turistické sezóny: především druhá polovina května a první tři neděle v říjnu.

Diskuze k článku

Počet komentářů: 2
Tipy na dovolenou