Marmaris, Turecko

Napsal:   |   Publikováno dne:   |   Počet komentářů: 2

Turecký Marmaris patří k té nejvyšší špičce mezi tureckými letovisky. Plně vybavená rekreační oblast hojně navštěvovaná turisty z celé Evropy leží u nádherné do tmavě modra zbarvené zátoky Egejského moře. Dovolená v Marmarisu má mnoho podob a tváří, od koupání na místních plážích, přes potápění v čistých vodách Egejského moře až po romantické procházky kolem místního idylického přístavu a výlety do blízkého okolí.

Marmaris leží v jihovýchodním cípu Turecka v provincia Mugla. Geograficky spadá Marmaris společně s letovisky Bodrum a Fethiye do oblíbené dovolenkové oblasti Egejská Riviéra. Jak už její název napovídá, oblast Marmarisu je omývána tak jako většina řeckých ostrovů Egejským mořem. V některých článcích o Marmarisu se však dočtete, že letovisko leží na riviéře Turecké. To je uvedeno zejména v anglických článcích, třeba na anglické verzi wikipedii. Není to chyba, pro českého našince je to ale přinejmenším zavádějící. České cestovky totiž správně dělí turecké pobřeží na dvě části, na Tureckou Riviéru a na Egejskou Riviéru.

Marmaris, kontrast tmavého moře a zelených borovicových hájů

Letovisko leží v uzavřeném a poklidném zálivu, kterým se tu moře zakusuje do pevniny. Právě zde je pomyslný střet Egejského a Středozemního moře. Město leží v krásném prostředí, je obklopené borovicemi porostlými kopcy, a tak svým prostředím připomíná leckteré řecké ostrovy včetně Kosu nebo Rhodosu. Ostatně na Rhodos to z Marmarisu není daleko a z místního přístavu tam denně vyjíždějí výletní lodě.

Marmaris byl ještě před 30 lety zcela neznámou rybářskou vesnicí, ve které se zbloudilec setkal tváří v tvář s typickým tureckým životem. Tento původní ráz už tu dnes tak patrný není. Turistický ruch se začal ve městě prudce rozvíjet už v 80. letech a od té doby se zde vybudovalo nespočet hotelů a život místních se plně přizpůsobil potřebám turistů. Dnes v Marmarisu žije 35 tisíc lidí, ale tento počet se v průběhu letní sezóny prudce zvyšuje.

Letovisko Marmaris právem patří k těm nejlepším tureckým destinacím vůbec. O jeho věhlasnosti svědčí i fakt, že sem hojně míří i turisté ze západní Evropy, kteří se jinak Turecku spíše vyhýbají. To se projevuje jak na úrovni místních služeb, tak bohužel i na cenách. Ačkoliv Marmaris můžeme zařadit po bok těch dražších tureckých letovisek jako je např. Belek u Antalye, i zde si můžeme užít relativně lacinou dovolenou. Ceny kvalitních zájezdů do Marmarisu se pohybují na podobné úrovni jako v Řecku (viz. last minute Řecko)

Jak vypadá místní pobřeží

Už jsem naznačil, že Marmaris leží v zátoce. Ve stejném zálivu najdeme ještě letovisko Icmeler, které je od Marmarisu vzdálené 8 kilometrů. Obě přímořská letoviska spojuje písečná pláž, která je na několika místech přerušena skalnatým pobřežím. Čím blíž jsme k Marmarisu, tím širší pláž je. V letovisku vede už kolem ryze městské pláže pobřežní třída Ataturk. Po třídě Ataturk, Gordon a Barbaros dojdete až k místnímu přístavu. I kolem přístavu vede promenáda vybízející k procházkám. V přístavu kotví plno plachetnic a je tu tak co pozorovat. Idylický přístav letovisku přidává body na víc, zejména proto, že v Turecku takových ryze malebných přístav moc nenajdete. Další je akorát v Bodrumu, jeden i v Kemeru a další v Alanyi.

Doprava do Marmaris

Zamíříte-li na dovolenou do Marmarisu, přistanete na letišti Dalaman, 92 kilometrů jihovýchodně odsud. Transfer z letiště trvá 70 minut. Alternativou k mezinárodnímu letišti Dalaman Airport je letiště Bodrum Milas. Hlavní letiště u letoviska Bodrum je rovněž některými českými kancelářemi využíváno. Berte ale na vědomí, že transfer vzhledem k jeho 120 kilometrů vzdálené poloze od Marmarisu trvá déle.

Pláže Marmaris

V Marmarisu je jedna hlavní pláž začínající téměř hned u přístavu a lemující pobřeží zálivu západně od Marmarisu. Marmariská pláž je písečná s oblázky. Má relativně pozvolný vstup do vody, ačkoliv ten není tak pozvolný jako v Monastiru nebo Sousse. Pláž je i díky charakteru mořské hladiny ideální pro malé děti i nezkušené plavce. Na pláži jsou k dispozici lehátka i slunečníky, bohužel ty jsou až na výjimky zpoplatněné. Jen některé hotely mají vyhrazené úseky na pláži prioritně pro své hosty, kteří si tu hoví zdarma.

Na pláži je nabízena široká paleta vodních sportů. Krom tradičního tahaní člunem na gumových kruzích zde můžete vyzkoušet windsurfing nebo potápění. Lokalita Marmarisu podobně jako lokalita Bodrumu je na potápění ideální.

Marmaris počasí

Pro Marmaris je charakter klimatu velice podobný tomu, které mnozí znají z Řecka. Počasí Marmaris detailně. A nyní stručně: v hlavní sezóně, tedy červenec, srpen, ale i září a červen dosahuje teplota vzduchu k 37°C, v noci teplota vzduchu neklesá pod 20°C. Teplota moře v létě: 26 – 27°C. Květen a říjen jsou měsíce vedlejší sezóny.

[forecast location="Marmaris, Turkey" caption="Předpověď počasí Marmaris, Turecko" measurement='C' todaylabel="Počasí dnes" datelabel="date('d.m.')" highlow='<span style="color:red;">%%high%%°</span>/<span style="color:blue;">%%low%%°</span>' numdays="6" iconset="Incredible" cache="true" width="100%"]

Marmaris – dovolená a zájezdy

Letovisko Marmaris se bude líbit především těm, kteří touží po aktivnější dovolené. Lidem, kteří nevydrží celé dny ležet na pláži, je Marmaris zaslíbený. V letovisku je i akvapark a hned několik diskoték. Nutno říci, že tu je celkem rušno, podobně jako v jakém duchu se nese dovolená v Alanyi. I přesto je tu dovolená pohodová. Podívejte se na aktuální nabídku zájezdů přímo do Marmarisu s nejvyšším poměrem kvality a ceny.

Pokud jste flexibilní a dokážete rychle jednat, pak koukněte na Marmaris last minute a Turecko last minute.

Toužíte-li po klidu a soukromí, jeďte raději jinam, třeba do sousedního Icmeleru nebo do severotuniského letoviska Tabarka.

Marmaris – tipy na výlety

1) Prohlédněte si místní prístav, zastavte se v některé z místních restaurací a vychutnejte si čerstvou rybu
2) Navštivte osmanský hrad vystavěný nad městem, vstupné 5 TL (TL = turecká měna)
3) Jeďte na potápečský výlet
4) Lodí můžete podniknout výlet na nedaleký Rhodos
5) 200 kilometrů od Marmarisu leží známé Pamukkale
6) Rovněž 200 kilometrů od Marmarisu je antické město Efesos

Diskuze k článku

Počet komentářů: 2
Tipy na dovolenou