Side, Turecko – dovolená

Napsal:   |   Publikováno dne:   |   Počet komentářů: 20

Side, malebné městečko na malém poloostrově čnícím do Středozemního moře, patří už dlouho k těm nejvyhledávanějším přímořským destinacím v Turecku. Side leží na Turecké Riviéře a turisty láká hned z několika důvodů. Je to hlavně kvůli místním dlouhým písečným plážím, skvělé turistické vybavenosti, dobré dostupnosti z letiště Antalya a v neposlední řadě i kvůli dochovalým antickým památkám, proč Side je jedním z nejoblíbenějších letovisek ve východním Středomoří vůbec.

Malé městečko Side, původně domov pirátů, leží v srdci Turecké riviéry. Největší jihoturecká metropole Antalya je odsud přibližně stejně daleko jako známé letovisko Alanya u Kleopatřiny pláže. Ačkoliv v samotném městě moc lidí nežije, rekreační oblast plná hotelů se táhne daleko na západ podél pobřeží.

Hotelová zástavba

Zázemí pro turisty působí velice pěkně a spolu s nádhernými plážemi tak tvoří ideální lokalitu pro strávení klidné letní dovolené v Side. Hotelová zástavba začala vznikat v 80. letech v pásu zeleně lemující místní pláž. Hotely nejsou vysoké a mají mezi sebou relativně velké rozestupy. Většina z nich je obklopena udržovanou zavlažovanou zahradou, podobně jako mnohé hotely v letovisku Belek nebo v tuniském Hammametu. Rovněž většina hotelů disponuje velkými bazény umístěnými právě v těchto palmových zahradách. Ubytovací zařízení se v podobném duchu táhnou od Side 11 kilometrů na západ, jsou umístěny v pásu kolem pláže a zaručená blízkost moře tak letovisku Side každoročně přihrává další koupáky.

Za hotelovými areály je pás ničeho, který bohužel dělá chození směrem do vnitrozemí nezajímavým a až za ním poměrně daleko za hotely je silnici vzájemně spojující letoviska na Turecké Riviéře včetně měst Antalya, Side, Manavgat a Alanya. Ale nezoufejte, staré centrum Side je na procházky jako stvořené.

Stručná historie

Side bylo pravděpodobně založeno v 7. století př.n.l. a nejdříve prosperovalo díky obchodu s otroky. Později se stalo jednou z mnoha římských kolonií, ve které se dle všeho nebo přinejmenším dle pověsti potkával římský Markus Antonius s egyptskou Kleopatrou. V 7. století našeho letopočtu byla civilizace ze Side vyhnána nájezdy Arabů. Město bylo po dlouhou dobu zcela opuštěné, než se tu ve středověku na čas usídlili piráti. Side, tak jako letovisko Tabarka v severním Tunisku, představovalo pro piráty ideální strategický bod. Až ve 20. století se sem znova lidé vrátili, kdy do Side byli z ostrova Kréta vyhnáni Řekové vyznávající islám. Vliv řecké kultury je v centrum Side znát i dnes.

Side za výbornou zachovalost svých antických památek vděčí tomu, že po dlouho dobu byla oblast neosídlená a pustá. Nebylo tu nikoho, kdo by kamení ze starých zdí rozkradl. Na historicky cenné památky je bohaté zejména centrum města

Památky v Side

Staré centrum města, ve kterém turisté obdivují staré římské stavby, leží na relativně malém poloostrově s rozměry 700 x 400 metrů. Tam, kde poloostrov přechází v pevninu se nachází velký římský amfiteátr podobný tomu, který můžete vidět při dovolené v Bodrumu na Egejské Riviéře. I samotné okolí amfiteátru je na zbytky starých staveb bohaté. Je tu plno zdí a typických antických sloupů, které tu jsou jen tak volně v přírodě a z části jsou zarostlé keři. Stejné římské pozůstatky jsou i přímo u pláže, která se táhne od poloostrova směrem na západ.

Po amfiteátr je druhou nejvýznamnější stavbou Apollonův chrám, ten je hned vedle přístavu. I zde si turisté fotí staré římské sloupy, většina z nich ještě stále stojí.

V Side je malebný přístav chráněný před příbojem z otevřeného moře dvěma umělými moly. Na konce obou mol se dá dojít, kouknout odsud na přístav, vyfotiti pár pohledů na staré město a přilehlé pláže. Jak přímo u přístavu, tak všude v centru i města, ale i mezi hotely je mnoho kaváren a restaurací. Další důkaz o skvělé turistické vybavenosti.

Pozor, letovisko nebo lokalita Side je velmi často cestovními kancelářemi uváděna i u hotelů u oblastí a městeček Manavgat, Colakli, Kumkoy, Kizilot a Sorgun. Vždy si předem zjistěte, kde přesně váš hotel leží. Doporučují v takové vzdálenosti na západ od Side, ze které budete schopni dojít a prohlédnout si staré centrum s přístavem.

Doprava do Side

Side leží 60 kilometrů daleko od hlavního jihoturecké letišti u města Antalya. Podrobné informace o antalyském letišti Antalya Airport. Letiště odbavuje téměř všechny charterové i pravidelné lety, které turisté využívají pro dopravu do slunečného jižního Turecka. Transfer z letiště do Side, který je v rámci zájezdů od cestovních kanceláří zajišťován pohodlnými klimatizovanými autobusy trvá 35 minut.

Side počasí

Co se počasí týče, to koupání přeje od května do října. V nejteplejších měsících (červen, červenec, srpen a září) teplota vzduchu dosahuje standardně 36°C, někdy však i 38°C, teplota moře potom činí 26 °C. O počasí v tomto letovisku jsem napsal víc zde – počasí Side, Turecko.

[forecast location="Manavgat, Turkey" caption="Předpověď počasí Side, Turecko" measurement='C' todaylabel="Počasí dnes" datelabel="date('d.m.')" highlow='<span style="color:red;">%%high%%°</span>/<span style="color:blue;">%%low%%°</span>' numdays="6" iconset="Incredible" cache="true" width="100%"]

Pláže Side

  • První pláž: asi 12 kilometrů dlouhá písečná pláž s občasnými malými kamínky, velmi široká, pozvolný vstup do moře, okolo drtivá většina hotelů. Na pláži jsou slunečníky s lehátky, které jsou většinou hotelovým hostům poskytovány zdarma. Pláž je hezká.
  • Druhá pláž: opět velice dlouhá písečná pláž, která se tentokrát nachází od Side východně. Oproti první pláži na ní nepotkáte ani živáčka, nejsou u ní žádné hotely, nevede kolem ní žádná silnice a je přístupní pouze z jejího západního konce u starého centra Side.
  • Třetí pláž: malá pláž u starého Side, je dost plná lidí, využívají ji ti, kteří jsou ubytováni v penzionech na poloostrově.

Side – dovolená a zájezdy

Hezké pláže, kvalitní hotely a ubytování v blízkosti moře ve svěžím prostředí zelených parků, dostupnost památek a hezký přístav, Side splňuje snad všechny předpoklady pro to, aby dovolená zde byla pěkná a odpočinková.

Letovisko mě nezklamalo.

Side – tipy na výlety

1) Staré Side s římských amfiteátrem a Apollonovým chrámem
2) Letovisko Alanya s velkým hradem
3) Římské rozvaliny v Perge a Aspendos
4) Raftový výlet na divokou řeku v kaňonu Köprülü (v rámci fakultativního výletu od cestovní kanceláře)

Diskuze k článku

Počet komentářů: 20
Tipy na dovolenou