Bodrum, Turecko

Napsal:   |   Publikováno dne:   |   Počet komentářů: 9

Turecký Bodrum každoročně láká mnoho turistů z celé Evropy především díky přítomnosti celosvětově známých a uznávaných památek, díky ruchu typického tureckého pobřežního města, díky malebnému přístavu a v neposlední řadě i díky krásným plážím a čistému Egejskému moři.

Poloha Bodrumu

Bodrum, turecké město ležící v jihozápadním cípu poloostrova Malé Asie se svými 35 000 obyvateli zdaleka nedosahuje velikosti letovisek Antalya a Alanya na jižní Turecké Riviéře. I právě proto má své jedinečné kouzlo. Město leží ve své podstatě ve dvou zálivech, které jsou od sebe odděleny vyvýšeným výběžkem pevniny, který zasahuje do Egejského moře. Oba zálivy jsou orientované jihozápadním směrem, ideální orientace pro vyhřívání se na plážích do pozdních odpoledních hodin a pozorování romantického západu slunce nad mořem a siluetou ostrova Kos.

Ano, řecký ostrov Kos je odsud opravdu co by kamenem dohodil. A vzhledem ke svém vzájemné blízkosti mají tyto obě oblíbené dovolenkové oblasti mnoho společného (více viz. Řecko Kos minute). Pláže mají podobné rysy, oblasti jsou bohaté na zachovalé památky z dob antického Řecka a jak  dovolenou v Bodrumu, tak dovolenou v hlavním městě ostrova Kos,  v letovisku Kos, zpříjemňují živé městské přístavy, ve kterých si každý nadšenec lodí přijde na své.

Doprava do Bodrumu

Vstupní branou do Bodrumu i celé přilehlé oblasti je mezinárodní letiště Bodrum, které je od města vzdálené 30 kilometrů a leží od něj směrem na severovýchod. Přítomnost letiště všem místním hotelům přidává body na víc. Ty jsou tak pro turisty z Čech i ostatních evropských zemí velmi dostupné. Cestovní kanceláře dopravu z/na letiště zajišťují většinou pohodlnými klimatizovanými autobusy a samotná jízda je velmi krátká. Než se stačíte rozhlédnout po okolní krajině, už budete zastavovat, cesta z letiště do města trvá přibližně 25 minut.

Bodrum počasí

V Bodrumu je teplo. Detailněji o tom píši na Bodrum počasí. Pro většinu ale stačí ty nejdůležitější informace. Jasně převažují slunečné dny, teplota vzduchu: klidně 38 °C, teplota moře: 27 °C. Hodnoty se vztahují k hlavní letní sezóně, tedy k měsícům červenec, srpen a září. Vedlejší sezóna (květen, červen a říjen) se vyznačuje rovněž příjemnými teplotami, teplo tu je, nepanuje ale nesnesitelné vedro, což je pro mnohé velká výhoda.

Ostatně ráz podnebí je velice podnebí počasí v Řecku, ale i počasí v Tunisku.

[forecast location="Bodrum, Turkey" caption="Předpověď počasí Bodrum, Turecko" measurement='C' todaylabel="Počasí dnes" datelabel="date('d.m.')" highlow='<span style="color:red;">%%high%%°</span>/<span style="color:blue;">%%low%%°</span>' numdays="6" iconset="Incredible" cache="true" width="100%"]

Pláže Bodrum

Podobnost místních pláží k těm, kteří mnozí z Vás znají z ostrova Kos nebo Thassos, je opravdu veliká. Oblázkovo písčité pláže v Bodrumu a jeho okolí jsou čisté a udržované. Na koupání i na odpočinek je ideální pláž lemující výše popisovaný západní záliv. V tom východním, u kterého leží centrum města, je městský přístav a je tedy rušnější.

Pláže jsou typické pro Egejskou riviéru. Nabízí dostatek prostoru pro každého, ovšem nejsou tak rovné, dlouhé a široké jako pláže na Turecké Riviéře, tedy na jižním pobřeží Turecka například u letoviska Side nebo Alanya.

Vyznavači adrenalinovějšího prožití dovolené se v Bodrumu přijdou na své. Na plážích je nabízená široká paleta vodních sportů.

Bodrum – dovolená a zájezdy

Bodrum, město plné památek (viz. níže), restaurací, letovisko s malebným přístavem, pobřežními promenádami a dvěma pěknými plážemi má ideální předpoklady k tomu, aby se stalo cílem Vaší příští letní dovolené. Zájezdy do Bodrumu, na celou Egejskou Riviéru, ba i do celého Turecka můžete vybírat zde.

Dovolená v Bodrumu vychází standardně nejlevněji pokud vyčkáte na některý z last minute zájezdů – Turecko last minute. A ačkoliv je Bodrum svými geografickými podmínkami Řecku velmi blízký, cenově je na tom mnohem lépe, dráž Vás vyjde jak last minute do Řecka, tak jakákoliv služba, kterou budete chtít na řeckých ostrovech pořídit.

Bodrum – tipy na výlety

Mazuleum v Halikarnasu: Přímo v Bodrumu, původně nazývaném jako Halikarnas, najdete pozůstatky velkolepého zástupce sedmi divů světa, tzv. Mazuleum v Halikarnasu. Mohutná hrobka zde byla vybudována v roce 350 př.n.l, bohužel se na jejím současném stavu podepsalo silné zemětřesení a nájezdy Křižáckých výprav kolem roku 1400. Přesto je to místo, které během své dovolené opravdu nesmíte vynechat.

Římský amfiteátr: Ve městě dále najdete velmi dochovalý římský amfiteátr/divadlo. Amfiteátr je postaven ve svahu, a z jeho hlediště se tak každému návštěvníkovi otvírá pěkný pohled na město, pláže a přilehlé moře. Máte-li rádi spíše řecké památky, bude vás zajímat dovolená v Side na jihu Turecka.

Hrad Sv. Petra: Třetí nejvýznamnější bodrumskou památkou je hrad Sv. Petra, který je snadno dostupný na pevninském výběžku, který odděluje východní záliv od toho západního.

Diskuze k článku

Počet komentářů: 9
Tipy na dovolenou