Jeskyně Damlatas, Alanya

Napsal:   |   Publikováno dne:   |   Počet komentářů: 1

Jeskyně Damlatas v blízkosti samého centra letoviska Alanya vás nikterak neohromí svojí velikostí. Je to celkem malinká jeskyně skládající se v podstatě z jedné velké jeskynní místnosti. Výška této místnosti je 15 m a šířka 14 m. Byla objevena v roce 1948 při explozi dynamitu. Určitě vám však vyrazí dech krása tohoto místa a za krátkou návštěvu nebudete litovat.

15 000-ročné stalagmity a stalaktity vznikly působením častých dešťů na vápencový podklad. Vzniklé útvary připomínají kapky padající ze stropu, proto se jeskyně v turečtině nazývá „kapající jeskyně“, teda Damlatas.

jeskyně damlatas

Jeskyně Damlatas v turecké Alanyi
autor: Peter, flickr.com, CC BY-NC 2.0

Během horkých letních dní na Turecké riviéře jistě uvítáte možnost alespoň na chvíli se ocitnout v osvěžujícím vzduchu jeskyně (23,3°C), která je navíc svým chemickým složením prospěšná zdraví. Ale pozor, při návštěvě jeskyně musíte počítat s často vnikajícími frontami před jeskyní a se samotným velkým počtem návštěvníků uvnitř jeskyně. Jelikož v Alanyi a v jejím okolí není mnoho historických ani přírodních pozoruhodností, jeskyně je tak jedním z jejich častých cílů, nehledě na její vynikající polohu.

Jeskyně Damlatas se nachází prakticky přímo na pláži Kleopatra. Za vstupné nezaplatíte moc, v přepočtu asi 130 korun. V ceně ale není žádný průvodce. Celkem vzato, výška vstupného odpovídá velikosti i časté přeplněnosti této jeskyně. (Více informací o cenách v Turecku a o turecké měně)

Damlatas, to může být praktický tip na krátký výlet, zatímco budete trávit Vaši letní dovolenou u moře v Alanyi. Během návštěvy jeskyně si člověk udělá představu o tom, jak to vypadá v okolních horách, kde je podobných jeskyní mnoho, ale které bohužel nejsou veřejnosti přístupné.

Diskuze k článku

1 komentář
Tipy na dovolenou