Turecká Riviéra, Turecko

Napsal:   |   Publikováno dne:   |   Počet komentářů: 20

Turecká Riviéra, oblast u Středozemního moře, která se v Turecku těší největší oblíbenosti. Turecká Riviéra je název používaný pro jižní pobřeží poloostrova Malá Asie (na něm právě leží prakticky celé Turecko), především pro oblast u Antalyjského zálivu (viz. město Antalya). Dříve se používal název Pamfýlie.

Dlouhé pláže, dobrá dostupnost, veliký výběr ubytovacích kapacit a relativně hodně letovisek, které se srdce návštěvníků získávají buď svým přístavem, čistotou a udržovaností, množstvím památek a nebo zkrátka jen vysokou kvalitou.

Protože je tato riviéra veliká, lze vybírat z neskutečného množství hotelů. Ačkoliv mluvíme o relativně dalekém Turecku, divili byste se, jak mohou být ceny nízké (viz. ceny v Turecku). Proto i leckterá dovolená vychází levně. Ceny standardně začínají na 6 000 Kč, viz. například tento zájezd…

Riviéra detailněji

Charakter pobřeží na Turecké Riviéře je diametrálně odlišný od tureckého pobřeží u Egejského moře, které se nazývá Egejská Riviéra a je velice podobná leckterým ostrovům v Řecku. Riviéra Turecká spíš připomíná Tunisko.

Pláže na Turecké Riviéře

Pobřeží je otevřené a většina pláží má jižní orientaci. Pláže jsou bez výjimky velice dlouhé a široké, jsou pokryty jemným pískem, který je někde žlutavé barvy, na jiných místech je zbarven do hněda. Všechny pláže mají pozvolný vstup do vody.

Jsou rovněž poměrně čisté a turci se o ně starají. Samozřejmě ve frekventovaných letoviscích jako je Alanya sem tam nějaký odpadek v písku najdete, ale není to žádná katastrofa. A pokud by Vám to přeci jenom vadilo, doporučuji zvolit letovisko Belek, u kterého se na pláži každoročně líhnou želvy, a proto je z hlediska čistoty velice přísně hlídaná.

Ačkoliv je moře všude otevřené, jižní poloha všech letovisek (pro představu zhruba na úrovni řeckého ostrova Kréta) zaručuje, že moře je v létě příjemně vyhřáté. O moři a jeho teplotě víc na teplota moře v Turecku nebo na této stránce o kus níže.

Turecká Riviéra, to je také ideální východisko k výletům do národních parků do vnitrozemí nebo za starými památkami. O výletech píšu na konci této stránky.

Letoviska na Turecké Riviéře

Jako Turecká Riviéra se označuje pobřeží táhnoucí se od města Antalya na východ. Někde se k ní přidávají i letoviska ležící poblíž Alanye, ovšem na západ od ní.

Letovisko Alanya – centrum turistické ruchu v jižním Turecku a nejoblíbenější letovisko na Turecké Riviéře. Je to už poměrně velké město s dominantním hradem, který je postaven na vysokém útesu nad přístavem. Hotely jsou vybudovány především kolem dvou dlouhých pláží, které se z Alanya táhnou jak na východ, tak na západ (Kleopatřina pláž), Alanya last minute

Letovisko Side – druhý nejoblíbenější cíl turistů, původně malé pirátské městečko na pobřeží u většího města Manavgat. Dnes malebné letovisko velmi bohaté na staré antické památky. Opět dvě dlouhé (cca 10 km) pláže, jedna východní, druhá západní, kolem které je vybudována rekreační oblast, last minute Side.

Letovisko Konakli – rekreační oblast a v porovnání s výše uvedenými menší letovisko cca 30 kilometrů západně od Alanye, last minute Konakli.

Letovisko Belek – relativně moderní a velmi kvalitní rekreační oblast sestávající se ze špičkových hotelů, možnost hrát golf na golfových hřištích za hotely, velmi čistá pláž a každoroční líhní mořských želv, Belek last minute.

Letovisko Kemer – čisté a udržované letovisko plné parků, západně od Antalye, last minute Kemer

Další letoviska na Turecké Riviéře: Incekum , Beldibi, Terikova a Çirali.

Doprava na Tureckou Riviéru

Je tu jedno hlavní letiště, letiště u města a letoviska Antalya. Letiště Antalya je v letní špičce velmi rušné, krom pravidelných linek odbavuje veškeré lety s turisty, které míří právě sem, na jižní pobřeží Turecka.

Turecká Riviéra počasí

Dovolená je tu příjemně teplá, troufám se tvrdit, že někdy až moc teplá. V letních měsících (červenec a hlavně srpen) to je přes den horko, odpolední teploty standardně stoupají k 35°C (průměr max. denních teplot), zatímco 24-hodinový průměr (tedy den i noc dohromady) činí 29°C. Na to, že je v to započítaná i noc, je to poměrně vysoké číslo.

Proto sem hodně lidí míří jindy, např. červen, září a říjen, kdy je o pár stupňů chladněji a při tom moře je dostatečně teplé. Moře je nejteplejší na přelomu srpna a září, kdy má 27°C.

Detailní informace o počasí včetně jednotlivých měsíčních průměrů (teplota vzduchu, teplota moře, sluneční svit, déšť apod.) se dozvíte rozkliknutím počasí v konkrétním letovisku: počasí Kemer, počasí Antalya, počasí Belek, počasí Side, počasí Konakli, počasí Alanya.

Podnebí je tu velice podobné počasí v Řecku, ale i počasí v Tunisku.

Pro úplnost informací uvádím aktuální předpověď počasí pro letovisko Alanya na šest následujících dní:

[forecast location="Alanya, Turkey" caption="Předpověď počasí Alanya, Turecko" measurement='C' todaylabel="Počasí dnes" datelabel="date('d.m.')" highlow='<span style="color:red;">%%high%%°</span>/<span style="color:blue;">%%low%%°</span>' numdays="6" iconset="Incredible" cache="true" width="100%"]

Turecká Riviéra – tipy na výlety

Co se starých antických památek týče, na ně je nejlepší Side a další tří, tentokrát už vnitrozemská města: Perge, Aspendos a Thermessos (NP). Dále Chiméra.

Budete-li trávit dovolenou u Alanye, doporučuji vylézt nebo se spíše nechat vyvést k hradu na útesu. V Alanyi se můžete vykoupat na známé Kleopatřině pláži.

  • Národního parku Köprülü
  • Národní park Olympos
  • Vodopády Dudensee v Antalyi
Diskuze k článku

Počet komentářů: 20
Tipy na dovolenou