Hagia Sofia

Hagia Sofia (neboli Chrám Boží Moudrosti někdy také Agia Sophia, anglicky Hagia Sophia) je nejvýznamnější stavba a památka zároveň v turecké metropoli Istanbul. Téměř tisíc let byla Hagia Sofia také největší katedrálou světa (dokud nebyla dostavena katedrála ve španělské Seville). Původně byzantský chrám z let 523-527 sloužící jako křesťanská svatyně a sídlo patriarchy byl upraven na mešitu až v roce 1453 – po dobytí Istanbulu (tehdejší Konstantinopole) Osmany. Od 20. století, po provedení Ataturkových reforem, slouží jako muzeum.

Vzhled Hagia Sofia

Velká cihlová klenba a odvážnost stavby znamenaly architektonický přelom. Původní stavba mající půdorys téměř ve tvaru čtverce byla různě obestavována. Nyní podél hlavního prostoru nenajdeme žádné sloupy, čímž je zdůrazněna klenba stavby. Stěny jsou obloženy 6 různými druhy mramoru a připojeny bronzovými sponami. Celá stavba obsahuje 40 oken, která se nachází především v horní části chrámu, a tak se dovnitř nedostává tolik světla. Mramorové sloupy uvnitř chrámu pocházejí z chrámů v Řecku.

Období křesťanství

Původně stály na místě chrámu Hagia Sofia dvě basiliky Boží moudrosti, které nechal přestavit byzantský císař Justininán I. Na vnitřní výzdobě, kde bylo zhotovováno množství mozaik a fresek, se pracovalo téměř sto let. Stavba původně měla ještě kupoli, která se ale bohužel při zemětřesení v 6. století zřítila. V této době zde sídlil také konstantinopolský patriarcha a stavba sloužila křesťanským účelům.

Islámské období

V 15. století, kdy byla Byzantská říše dobyta Osmany, byla Hagia Sofia přestavěna v duchu muslimském. Stavba byla přebudována na mešitu (tak typické pro jiho turecká městská letoviska Alanya a Kemer) a původní křesťanské mozaiky byly zakryty. Chrám Hagia Sofia zaujal postavení hlavní mešity a po jeho vzoru byly stavěny mešity v celém městě, později i po celé Osmanské říši.

Eurovíkendy v Istanbulu, to jsou nákupy na rušných tureckých tržištích a prohlídka památek, mezi kterými by chrám Hagia Sofia / chrám Boží moudrosti rozhodně chybět neměl.

Vstupné do Agia Sophia

Otevírací doba Hagia Sofia: každý den od 9 do 16 hodin, v pondělí zavřeno. Co se vstupného týče, platil jsem 10 TL (TL = turecká měna, kterou je turecká lira, proto TL).

Zpět na povídání o Istanbulu.

Jaké je v Turecku aktuálně počasí?
Dnes Zítra Pozítří
Polojasno - počasí v Turecku, Alanya
Polojasno
29°/18°
Jasno - počasí v Turecku, Alanya
Jasno
30°/19°
Jasno - počasí v Turecku, Alanya
Jasno
30°/19°
Teplota vzduchu přes den a v noci Podrobné informace o počasí v Turecku
Turecko zachyceno objektivem
Dovolená Alanya Istanbul Turecko
Turecko Bodrum Turecko
krajina nad Marmarisem Pláž v Alanyi Turecko
Dovolená a Last minute zájezdy
Club Titan 9 123 Kč Dovolená a zájezdy Alanya Turecko Alanya, All inclusive, Last minute 2020 Detail zájezdu > Hotel Kervan 7 276 Kč Dovolená Side Turecko Side, All inclusive, výborné hodnocení 83 % Volné termíny > Top Hotel 9 011 Kč Dovolená Alanya Turecko Alanya, All inclusive, Last minute 2020 Volné termíny > Skrýt Poslední aktualizace
včera ve 22:27
Zavřít  X Zavřít toto okno