Istanbul, Turecko

Istanbul je město, jehož historie sahá až do antických dob, kdy ho ve 4. století Konstantin I. Veliký přeměnil v metropoli celého východního kontinentu. Konstantin dal také městu jeho nejstarší pojmenování: Konstantinopol =  dnešní Istanbul. V období Byzantské říše byl Istanbul dokonce i hlavním městem, což potvrdí množství památek, právě z tohoto období.

Istanbul – první seznámení s tureckou metropolí

Istanbul nabízí jedinečné prolínání dvou kultur a to evropské historie a Orientu, za což vděčí své poloze, rozkládající se na dvou kontinentech. Město je také známo jako důležitá obchodní křižovatka. Istanbul ale není jen nejmodernější turecké město, ale především místo, které vás pohltí svou pestrou exotickou atmosférou.

Eurovíkend v Istanbulu: s dopravou a ubytováním za 3 630 Kč

V Istanbulu je soustředěno početné množství obyvatel a to 13 600 000. Město dělí úžina Bospor rozdělující také evropský a asijský kontinent. Kromě návštěvy velkého množství památek z různých historických období nabízí Istanbul také ohromné nákupní možnosti na místních trzích i v normálních obchodech, ve kterých navíc pořídíte značně levnější oblečení než jinde v Evropě.

Památky v Istanbulu

Nejstarší památkou, kterou ve městě lze najít je Konstantinův sloup, postavený Konstantinem Velikým roku 330. Jestli ale raději navštívíte nějaké více exotické či typicky turecké památky, rozhodně by vám neměla uniknout Modrá mešita. Nejen, že jde o druhou nejvýznamnější dominantu města (hned po chrámu Hagia Sofia, který by měl navštívit každý, kdo do Istabulu vkročí), ale jedná se také o největší mešitu v Istanbulu. Její jedinečnost tkví ve stěnách, které jsou obloženy modrými dlaždicemi, a zvláštností je také jejích šest minaretů (běžná mešita mívá pouze jeden, maximálně dva). Pro ty, kteří mají v lásce především antické umění je povinností navštívit Archeologické muzeum.

Nakupování v Istanbulu

Nakupování v Istanbulu je jedinečným zážitkem, především pokud vyrazíte na proslulý Velký bazar. Název je trochu zavádějící – nejedná se totiž o bazar, ale o ohromný trh, kde se nachází přes 4 000 malých obchůdků. K sehnání tu je veškeré typicky osmanské zboží, které si umíte představit. Pořídíte tu zlaté šperky, textil i jedinečné starožitné kousky.

Další zajímavý bazar, který můžete navštívit, má název Egyptský. I když je tento trh o poznání menší než Velký bazar, má své kouzlo. Zde seženete všelijaké druhy koření či sušeného ovoce. Pokud raději než na trhy zavítáte do normálních obchodů, vydejte se do čtvrti Taxim. Naopak rozhodně dávejte pozor na nákupy u pouličních prodavačů (především poblíž památek), jejich zboží je nekvalitní a trvanlivost nulová.

Ubytování

Hledáte – li nejpohodlnější a nejlevnější možnost cesty, ideální jsou pro vás eurovíkendy v Istanbulu. Nejen, že máte v ceně hotel a letenku, ale mnoho cestovních kanceláří nabízí i průvodce a transport z letiště.

Nejedete- li do Istanbulu v hlavní sezóně a máte- li smysl pro dobrodružství, nebojte si vyrazit si jen tak na blind. Téměř kdekoliv je možné si sehnat ubytování za příznivé ceny. Na druhou stranu nemůžete očekávat pětihvězdičkový hotel s restaurací či bazénem. I takové hotely tu lze najít, ale v tomto případě je rozhodně nutné mít ubytování zařízeno dopředu. Nejlepší na shánění noclehu je čtvrť Sultanehmet, nacházející se pod Modrou mešitou, kde je největší soustředění pensionů a menších hotýlků, většinou vybavených i terasou.

Istanbul – eurovíkendy

Istanbul je výborné město na pokoukání, na strávení příjemných pár dnů v diametrálně odlišné kultuře, která od nás není vůbec daleko. Pokud ale chcete moře a válet se na plážích, musíte jet víc na jih, na Egejskou Riviéru (dovolená Bodrum nebo Marmaris) nebo na Tureckou Riviéra (dovolená Belek, Side a mnoho dalších…)

Městská hromadná doprava

Stejně jako v Praze je i v Istanbulu nejvyužívanějším prostředkem hromadné dopravy metro. Na rozdíl od toho pražského je ale převážně nadzemní, a tak nejen, že se přepravíte, ale máte výbornou příležitost si i město prohlédnout. Zdejší metro tudíž lze přirovnat k našim tramvajím, protože centrem jezdí normálně po ulicích. Na cestu metrem si kupujete žeton, který je potřebný k průchodu turniketem. Pozor ale na to, že za každý přestup si musíte pořídit jeden žeton, pokud tedy přestupujete 2x, kupte si žetony dva.

Kromě metra se v Istanbulu hojně využívá i doprava lodní, která zde má velmi důležitou funkci. Kromě toho je to také jeden z nejpříjemnějších způsobů přepravy, kdy máte možnost město poznat z jiného úhlu než, když jste na pevnině. Lodní doprava je sice nejvíce frekventovaná pro přepravu mezi Evropou a Asií, umožňuje ale přesuny i mezi různými zátokami. Jízdu lodí přes Bospor rozhodně doporučuji vyzkoušet. Lodě jsou dostatečně prostorné a pokud nemáte zájem sedět v uzavřeném prostoru lodě, je tu možnost sezení i na palubě.

Istanbul počasí

Pro nás Čechy jsou v Istanbulu teplotní podmínky velmi příjemné, podrobně o počasí v Istanbulu píšu tady. Celoročně se tu dočkáme teploty asi o 8°C teplejší než v Praze a i srážky jsou tu příznivé. Na rozdíl od zbytku Turecka, jsou tu vyrovnány rovnoměrně a lehkého maxima dosahují v květnu (kdy je jich i o něco více, než u nás).

Pro poznávací zájezd jsou nejpříjemnější měsíce květen, duben či říjen a listopad, kdy se teplota pohybuje okolo 20°C. Pokud ale preferujete o pár stupňů teplejší počasí, je pro vás ideální červen či září, kdy teplota dosahuje 25°C.

Istanbul má příjemné klima, ani v létě (červenec a srpen) tu nepanují příliš vysoké teploty, které jsou tak typické pro všechna turecká přímořská letoviska.

[forecast location="Istanbul, Turkey" caption="Předpověď počasí Istanbul, Turecko" measurement='C' todaylabel="Počasí dnes" datelabel="date('d.m.')" highlow='<span style="color:red;">%%high%%°</span>/<span style="color:blue;">%%low%%°</span>' numdays="6" iconset="Incredible" cache="true" width="100%"]

Jaké je v Turecku aktuálně počasí?
Dnes Zítra Pozítří
Polojasno - počasí v Turecku, Alanya
Polojasno
29°/18°
Jasno - počasí v Turecku, Alanya
Jasno
30°/19°
Jasno - počasí v Turecku, Alanya
Jasno
30°/19°
Teplota vzduchu přes den a v noci Podrobné informace o počasí v Turecku
Turecko zachyceno objektivem
Dovolená Alanya Istanbul Turecko
Turecko Bodrum Turecko
krajina nad Marmarisem Pláž v Alanyi Turecko
Dovolená a Last minute zájezdy
Club Titan 9 123 Kč Dovolená a zájezdy Alanya Turecko Alanya, All inclusive, Last minute 2020 Detail zájezdu > Hotel Kervan 7 276 Kč Dovolená Side Turecko Side, All inclusive, výborné hodnocení 83 % Volné termíny > Top Hotel 9 011 Kč Dovolená Alanya Turecko Alanya, All inclusive, Last minute 2020 Volné termíny > Skrýt Poslední aktualizace
včera ve 22:27
Zavřít  X Zavřít toto okno