Egejská Riviéra, Turecko

Napsal:   |   Publikováno dne:   |   Počet komentářů: 7

Egejská Riviéra, oblíbená dovolenková oblast, po Turecké Riviéře druhý nejoblíbenější cíl turistů, kteří míří do Turecka za letní dovolenou k moře. Egejská Riviéra je pobřežní oblast rozprostírající se na jihozápadě Turecka při pobřeží Egejského moře. Teplé letní počasí, poměrně vysoká teplota moře, idylické prostředí mnohých zálivů, které tu moře vytváří a především oblast velice bohatá na staré antické památky, to jsou hlavní důvody, proč se Egejská Riviéra těší tak veliké oblíbenosti.

Přejete-li si strávit vaši příští dovolenou právě tady, vězte, že zájezdy, které se na první pohled zdají relativně drahé, vůbec drahé být nemusí. Je třeba ovšem vědět, kde zájezdy hledat a na které konkrétní cestovní kanceláře otočit svoji pozornost. Co říkáte týdenní dovolené v Bodrumu za 6 870 Kč?

8 dní v Bodrumu, polopenze za 6 870 Kč. Detail zájezdu tady

Riviéra detailněji

Polohu Riviéry jsem už zmínil. Oblast Vám utkví v paměti svoji pěknou scenérií. Pobřeží, respektive pobřežní krajina, je poměrně kopcovité, kopce se prakticky zdvihají hned z moře a naopak do moře celkem prudce padají. Právě to je důvod, proč je pro Egejskou Riviéru typické takové množství velkých i malých zálivů.

Přítomnost zálivů má jednu nespornou výhodu, moře se v nich rychleji ohřívá. Více níže na této stránce nebo na Teplota moře v Turecku.

Nenajdete zde žádné dlouhé pobřežní oblasti, které by byly souvisle osídlené nebo které by lemovala hotelová zástavba tak jako lze vidět v Side, na dovolené v Alanyi nebo v tuniském Monastiru.

Někdy se krom Egejské Riviéry můžete setkat s názvem Tyrkysové pobřeží, které je odvozeno o barvy a čistoty místního moře. Jako Tyrkysové pobřeží se správně označuje část riviéry od letoviska Marmaris směrem na jihovýchod.

Letoviska na Egejské Riviéře

Letovisko Bodrum – největší letovisko a zároveň poměrně velké město, které má dokonce svoje letiště. Přímo v Bodrumu je hodně památek (např. Mauzoleum v Halikarnasu), přístav a dvě pláže, právě díky tomu je tak oblíbený. Zájezdy do tohoto letoviska např. na Bodrum last minute

Letovisko Marmaris – druhý nejoblíbenější cíl turistů, velice kvalitní destinace, jedna z nejkvalitnějších v celém Turecku, tomu trochu odpovídají i ceny, které jsou především v restauracích u přístavu vysoké. Kromě restaurací je tu nespočet barů a široká možnost sportovního vyžití, last minute Marmaris.

Letovisko Icmeler – leží u stejného zálivu jako výše uvedený Marmaris, menší a klidné letovisku s jednou pláží a s nádherným výhledem na celý marmariský záliv, last minute Icmeler.

Letovisko Fethiye – relativně klidné letovisko s přístavem a asi 5 ilometrů dlouhou pláží Calis u stejnojmenné pobřežní oblasti Calis, ve které je většina hotelů. Hotely jsou od pláže odděleny pobřežní promenádou. Fethiye je atraktivní i díky blízkosti pláži Ölüdeniz, u které je pěkná laguna a právě díky ní je pláž považována za jednu z nejhezčích na celém dlouhém tureckém pobřeží, Fethiye last minute.

Další letoviska na Egejské Riviéře: v její severnější části to jsou oblasti Kusadasi, Cesme a Altinkum, na tyrkysovém pobřeží je to kromě Fethiye také Dalyan, Kalkan a Kas.

Doprava na Egejskou Riviéru

Jsou tu dvě letiště. Buď přistanete na letišti u města Bodrum, na Bodrum Airport nebo na Tyrkysovém pobřeží na letišti Dalaman. Přítomnost dvou letišť zaručuje, že transfer do hotelu netrvá příliš dlouho. Nejdelší cestu busem absolvujete, pokud zvolíte zájezd do Marmarisu nebo do Icmeleru.

Egejská Riviéra počasí

Je tu teplo. Nejteplejším měsícem je srpen, kdy teplota v odpoledních hodinách dosahuje k 34°C. Toto je průměrná hodnota maximálních denních teplot, proto nebuďte překvapeni, když rtuť teploměru během vašeho pobytu vystoupá ještě výše.

Teplota moře na Egejské Riviéře není všude stejná. Nejteplejší je záliv u Marmarisu, který se v srpnu zahřívá na 28°C.

Detailní informace o počasí se dozvíte výběrem konkrétního letoviska: počasí Bodrum, počasí Fethiye, počasí Marmaris, počasí Icmeler.

Podnebí je tu velice podobné počasí v Řecku, ale i počasí v Tunisku.

Zde je aktuální předpověď počasí pro letovisko Bodrum na šest následujících dní:

[forecast location="Bodrum, Turkey" caption="Předpověď počasí Bodrum, Turecko" measurement='C' todaylabel="Počasí dnes" datelabel="date('d.m.')" highlow='<span style="color:red;">%%high%%°</span>/<span style="color:blue;">%%low%%°</span>' numdays="6" iconset="Incredible" cache="true" width="100%"]

Egejská Riviéra – tipy na výlety

Egejská Riviéra je plná památek. Je tu hodně památek z dob antického Řecka, ale dochovaly se i po Římanech.

Město Efes (Efesos) – respektive Artemidin Chrám v Efesu, jeden z divů starověkého světa

Mazuleum v Halikarnasu: pozůstatky dalšího velkolepého zástupce sedmi divů světa, tzv. Mazuleum v Halikarnasu najdete přímo ve městě Bodrum.

Můžete vyrazit do vnitrozemí, kde lze navštívit město Milét nebo známou tureckou přírodní památku Pamukkale.

Město Izmir – třetí největší turecká metropole

Řecko – řecké ostrovy jsou odsud kousek, například ostrov Kos, který je vzdálený pouhých 30 kilometrů od Bodrumu, z místních pláží je vidět. Z Bodrumu na Kos jezdí trajekty, spojit dovolenou v Turecku s návštěvou Řecka je tedy velice snadné a hlavně lákavé.

Diskuze k článku

Počet komentářů: 7
Tipy na dovolenou