Počasí Marmaris

Napsal:   |   Publikováno dne:   |   Počet komentářů: 1

Marmaris a hezké počasí, to jsou výrazy které neodmyslitelně patří k sobě. Letní dovolená v Marmarisu, v letovisku na Egejské Riviéře patří rozhodně k těm lepším v Turecku a ráz místního počasí ji příjemně doplňuje. Marmaris je dlouhodobě považován za nejkvalitnější turecké letovisko, leží u zálivu nedaleko letoviska Icmeler. O Marmarisu, o jeho přístavu, o plážích a o jeho zajímavostech si více přečtěte tady – Marmaris, Turecko.

Zde se budu věnovat výhradně počasí v Marmarisu.

Ne vždy platí, že kvalita rovná se vyšší cena, ačkoliv u Marmarisu se to stává pravidlem. I přesto existují zájezdy od českých cestovní kanceláří, které velice cenově atraktivní. Člověk akorát musí vědět, kam koukat a kde hledat. Například…

Marmaris: 4* hotel, all inclusive, 8 dní za 8 330 Kč

Podnebí a počasí v letovisku Belek

Počasí Marmaris je velice odlišné v létě a v zimě. V Marmarisu dominuje teplé letní středomořské klima, pro letní měsíce jsou typické vysoké teploty, naopak zima je mírná a dost deštivá. Naopak v létě mezi měsícem květen a říjen prakticky neprší, i tak je ve vzduchu cítit vlhkost, která je daná přítomností Egejského moře.

Počasí v létě je tedy horké, teploty jsou vysoké především v měsíci červenec a srpen, kdy nejsou výjimkou odpolední maxima 37°C. V letních měsících nejsou vysoká jen denní teplotní maxima, ale i průměrná denní teplota, která činí 30°C. Z ní je patrné, že i noci jsou velmi teplé a teplota vzduchu neklesá pod 20°C.

Vzhledem k poměrně vysokým teplotám mnoho turistům dává přednost jiným než ryze letním termínům. Květen a červen je období, kdy tu sezóna pomalu začíná, ale moc lidí tu není. Teploty se sice už pohybují kolem 30°C (maxima), ale moře není ještě moc prohřáté. Proto hodně návštěvníků dává přednost měsícům jako je září a říjen (hlavně jeho první třetina), kdy letní vedra už pominout, ale moře je přitom velice teplé (26°C).

Zimní období je mírné, teploty se pohybují okolo 13°C a hodně tu prší (především prosinec a leden), déšť občas způsobuje záplavy.

Další letoviska na Egejské Rivéře a jejich počasí: počasí Bodrum, počasí Icmeler, počasí Fethiye

Teplota moře Marmaris

Už z předešlého textu je patrné, kdy je moře u letoviska Marmaris nejteplejší. Nejvyšší teplota vody je typická pro srpen a září, kdy se zastavuje na velmi pěkných 26°C. Taková voda už skoro neosvěží. Paradoxně z dlouhodobých průměrů (viz níže) vychází, že teplota v červenci je stejná jako v říjnu. Nechce se tomu věřit, ale pravda to je. Marmaris je totiž v uzavřeném zálivu a vyhřátá voda se tak jen minimálně mísí s otevřeným mořem. Teplota moře v červenci a říjnu je 24°C, v červnu 22°C.

O teplotě moře v Turecku si můžete přečíst více zde a srovnat ji s teplotou moře v Řecku.

Předpověď počasí Marmaris, Turecko

Máte-li rezervovanou dovolenou nebo se dovolenou chytáte rezervovat v rámci last minute nabídek do Turecka, určitě vás bude zajímat očekávané počasí. Proto přikládám automaticky aktualizovanou předpověď počasí pro Marmaris na šest dní dopředu.

[forecast location="Marmaris" caption="Předpověď počasí Marmaris, Turecko" measurement='C' todaylabel="Počasí dnes" datelabel="date('d.m.')" highlow='<span style="color:red;">%%high%%°</span>/<span style="color:blue;">%%low%%°</span>' numdays="6" iconset="Incredible" cache="true" width="100%"]

Červená hodnota (maximální teplota vzduchu přes den), Modrá hodnota (teplota vzduchu v noci, nikoliv teplota moře.)

Počasí – měsíční průměry

Pro jednotlivé měsíce jsou pro počasí v Marmaris typické následující teplotní hodnoty. (pozn. hodnoty v tabulce, ať už je to teplota vzduchu, teplota moře, počet dnů vydatných na srážky nebo průměrná denní délka slunečního svitu, vycházejí z dlouhodobého pozorování a protože to jsou průměry, nemusí vždy odpovídat skutečným aktuálním teplotám/hodnotám. Nicméně podnebí v Marmarisu charakterizují dostatečně.)

  Maximální denní teplota (°C) Průměrná denní teplota (°C) Teplota moře (°C) Sluneční svit denně (v hod) Průměrný počet deštivých dnů
Leden 15 12 16 7,0 13
Únor 16 13 16 7,1 12
Březen 18 15 17 8,2 9
Duben 21 17 18 9,5 7
Květen 26 21 19 11,0 5
Červen 31 26 22 12,6 2
Červenec 35 30 24 12,8 1,0
Srpen 35 31 26 12,7 0,5
Září 32 26 26 10,9 1,5
Říjen 27 22 24 8,9 6
Listopad 21 18 21 8,0 9
Prosinec 16 14 18 7,1 13
Diskuze k článku

1 komentář
Tipy na dovolenou