Počasí Fethiye

Napsal:   |   Publikováno dne:   |   Počet komentářů: 0

Pěkné prostředí Egejské Riviéry a nespočet hezkých pláží doplňuje ve Fethiye i pěkné a slunečné počasí. Kopcovitá krajina, která dostává v zimních měsících dostatek vláhy je v létě „sužována“ horkými dny a relativně suchým podnebím. Dovolená ve Fethiye je tak i díky charakteru místního počasí velice příjemná. Průměrné letní teploty přes den dosahují k 35°C.

Máte-li zájem o dovolenou právě v tomto letovisku, v oblasti Fethiye, prvním vaším krokem by mělo být hledání nějaké zájezdu. Zájezdy s vysokými poměry kvality a ceny doporučuji hledat na tomto serveru. Konkrétně pro letovisko Fethiye je k dispozici velké množství zajímavých nabídek, například následující.

8-denní zájezd do Fethiye za 7 930 Kč – zkontroluj jeho dostupnost ZDE

Dostupnost tohoto konkrétního zájezdu nezaručuji, ale podobných nabídek lze najít i více.

Pokud však už máte dovolenou u některé z cestovních kanceláří zajištěnou, je pravý čas přejít k tématu Fethiye a jeho počasí.

Podnebí a počasí v letovisku Fethiye

Počasí ve Fethiye podléhá silnému vlivu středomořského klimatu, roli hraje i fakt, že oblast leží v severní části subtropického podnebného pásu. Co to ve výsledku znamená? Zimy jsou na srážky bohaté, ovšem teploty se ani zdaleka nepřibližují k bodu mrazu, je to takový náš listopad. Naopak léta jsou relativně suchá, vlhkost moře je ve vzduchu samozřejmě cítit, ale prakticky vůbec neprší. Půda je tak vyprahlá.

Nejteplejším obdobím v roce je přelom měsíců červenec a srpen, kdy průměrné denní teploty (měřené přes den, v době, kdy svítí sluníčko) se pohybují okolo 35°C. Poměrně často se stává, že v odpoledních maximech však teplota vzduchu tuto hodnotu překročí. Červen a září jsou měsíce, kdy tu je o 3, 4 stupně chladněji, denní teploty standardně šplhají k 31°C. V těchto měsících, které jsou kvůli mírnějším teplotám velmi vyhledávané se denní průměr (čili den i noc dohromady) pohybuje okolo 25 °C.

Jak už jsem naznačil, zimní měsíce jsou deštivé, zejména prosinec a leden, kdy v průměru prší 12 dní do měsíce. Nejvyšší denní teploty stoupají k 16°C.

Zajímá vás počasí i v dalších letoviscích Egejské riviéry? Čtěte počasí Bodrum, počasí Icmeler, počasí Marmaris

Teplota moře Marmaris

Je zřejmé, že teplota moře úzce koresponduje s délkou slunečního svitu a teplotou vzduchu. Teplota moře je nejvyšší v průběhu měsíce srpen, kdy má velmi příjemných 27°C, tedy teplotu, která už v podstatě ani neosvěží. Září je z hlediska teploty moře druhý nejlepší měsíc, voda v tu dobu má 26°C.

Marmaris se nemusíte bát navštívit ani v následujících měsících: květen, červen a říjen. Pro názornost uvádím teplotu moře v říjnu: 24°C. Všechny ostatní teploty v tabulce dole pod textem.

Předpověď počasí Fethiye, Turecko

Žádné informace o počasí by nebyly kompletní bez aktuální předpovědi. Uvádím aktuální (automaticky aktualizovanou) předpověď počasí pro letovisko Fethiye na 6 dní.

[forecast location="Fethiye, Turkey" caption="Předpověď počasí Fethiye, Turecko" measurement='C' todaylabel="Počasí dnes" datelabel="date('d.m.')" highlow='<span style="color:red;">%%high%%°</span>/<span style="color:blue;">%%low%%°</span>' numdays="6" iconset="Incredible" cache="true" width="100%"]

Stupně v červené barvě = maximální teplota vzduchu přes den, Stupně v modré barvě teplota vzduchu v noci, nikoliv teplota moře!!

Počasí – měsíční průměry

Počasí a ráz klimatu ve Fethiye nejlépe dokládá tabulka dole pod textem, v které jsou uvedeny průměrné měsíční hodnoty vybraných ukazatelů – průměrná teplota vzduchu přes den (červeně), průměrná teplota vzduchu přes den i noc dohromady, průměrná teplota moře, průměrná délka slunečního svitu a očekávaný počet deštivých dnů v jednotlivých měsících. Myslím, že následující tabulka říká o počasí ve Fethiye maximum a spolu s aktuální předpovědí (viz. výše), nic víc k tomu, abyste se rozhodli, zde jet na dovolenou sem nebo na dovolenou do Řecka, vědět nepotřebujete.

  Maximální denní teplota (°C) Průměrná denní teplota (°C) Teplota moře (°C) Sluneční svit denně (v hod) Průměrný počet deštivých dnů
Leden 16 10 17 6,0 12
Únor 16 11 17 7,1 11
Březen 19 13 17 8,0 9
Duben 22 16 18 9,5 8
Květen 26 21 20 11,0 4
Červen 32 25 23 12,8 2
Červenec 35 28 25 12,9 1
Srpen 35 28 27 12,8 1
Září 31 25 26 11,0 2
Říjen 27 20 24 8,4 6
Listopad 21 15 20 6,2 8
Prosinec 17 11 18 5,6 12
Diskuze k článku

Tipy na dovolenou