Turecko počasí

Napsal:   |   Publikováno dne:   |   Počet komentářů: 5

Počasí v Turecku má mnoho podob a tváří. Turecka je velká země a pro každý její kout je typické jiné klima a tím pádem i jiné počasí. Turecko leží v subtropickém podnebném pásu, nicméně jsou důsledkem toho, že je někde sucho a horko, někde vlhko i mírné klima, jinde v zimě sněží, to vše v Turecku můžeme zažít. Počasí tu dovolené u moře rovněž přeje, v létě je teplo (teplota vzduchu až 38°C) a velmi teplá je i voda v moři. Více níže…

Počasí záleží na oblasti

Do charakteru klimatu se promítá jak typ reliéfu a vzdálenost od moře, tak převládající směr větrů. Proto lze obecně Turecko rozdělit do 3 hlavních oblastí…

  • Vnitrozemí a východní Turecko: podnebí je kontinentální a to i díky velmi hornatému povrchu, typické jsou velké teplotní rozdíly mezi zimou a létem, v létě je hodně sucho, v zimě občas prší a sněží
  • Černomořské pobřeží:  převládá přímořské mírné klima, počasí podobné jako v Bulharsku, v létě tu není nesnesitelné vedro, v zimě není zima. Oblast je z celého Turecka na srážky nejbohatší.
  • Turecká a Egejská Riviéra: v těchto přímořských oblastech panuje středomořské klima, v létě je teplo a sucho, zima je mírná a občas prší. Velice podobné počasí v Řecku.

V následující části textu se zaměřím výhradně na pobřežní oblasti, kam se jezdí v létě nejčastěji.

Délka koupací sezóny

Hlavní turistická sezóna v Turecku začíná v druhé polovině května a končí v první polovině října. To jsou teploty vzduchu i teploty moře dostatečně vysoké na letní dovolenou a na koupání v moři. Ovšem jezdí se sem i dříve a nebo později (první polovina května a druhá půlka října), cestovky i na tyto brzké a pozdní termíny nabízejí velké množství zájezdů. Osobně bych ale raději volil dovolenou v Tunisku, kde je záruka teplého počasí jak na květen, tak na říjen.

Počasí v létě

Pravé léto (červenec a srpen)  je horké, teploty šplhají k 38°C, a tak vysoké hodnoty nemusí dělat každému dobře. Je hodně sucho a vůbec neprší. Odpočinek ve stínu nebo v klimatizovaném hotelovém pokoji je po celodenním slunění nebo ležení pod slunečníkem na pláži zasloužený. Počasí v Turecku na začátku a konci léta (červen a září) už je lepší, horko tu je stále, ale teploty kulminují okolo 35°C.

Počasí před a po sezóně

Duben, to je měsíc, kdy je tu je moře ještě studené. Ačkoliv je teplo (26°C), Turecku bych v dubnu za účelem dovolené u moře nevolil (viz. počasí duben Turecko). Květen je už lepší, moře je sice ještě osvěžující, na opalování je ale v květnu už dostatečné teplo.

Počasí říjen – teplo (průměr maximálních teplot: 28°C, samozřejmě je citelný rozdíl jestli přijedete 1. nebo 31. října), výhodou je, že moře je po horkém létě stále vyhřáté.

Pokud přemýšlíte o dovolené na přelomu října a listopadu, je lepší Egypt (viz. počasí Egypt). Teploty na pobřeží Rudého moře se v době podzimních prázdnin standardně pohybují stále okolo 30°C.

Listopad – raději se Turecku (jeho pobřežním oblastem) v listopadu vyhněte, listopad zde na koupání v moři už vhodný není.

Teplota moře v Turecku

Této problematice jsem věnoval speciální stránku – teplota moře v Turecku. Zde uvedu jen tabulka, která v podstatě všeříkající…

 LedenÚnorBřezenDubenKvětenČervenČervenecSrpenZáříŘíjenListopadProsinec
Teplota moře 16°C 17°C 18°C 19°C 21°C 23°C 26°C 27°C 26°C 24°C 22°C 19°C

Počasí v letoviscích

Zajímá-li vás problematika počasí blíže, přečtěte si o teplotách a charakteru podnebí ve Vámi vybraném letovisku…

Počasí AlanyaPočasí AntalyaPočasí Bodrum | Počasí Belek | Počasí Kemer | Počasí Side | Počasí Marmaris | Počasí Konakli | Počasí Fethiye

U každého letoviska jsou uvedeny průměrné teploty vzduchu i teploty moře v jednotlivých měsících.

Aktuální předpověď počasí pro vybraná letoviska

Na závěr uvádím aktuální předpovědi počasí pro letovisko na Turecké Riviéře, pro město Antalya a pro nejnavštěvovanější letovisko na Egejské Riviéře, pro oblast Bodrum. Chystáte-li se do Turecka, ať už ke Středozemnímu nebo k Egejskému moři, následující předpovědi Vám dají dostatečný obrázek o tom, jaké počasí v Turecku čekat.

 
Diskuze k článku

Počet komentářů: 5
Tipy na dovolenou