Teplota moře Turecko

Napsal:   |   Publikováno dne:   |   Počet komentářů: 11

Teplota moře v Turecku by měla zajímat každého, kdo se do Turecka, buď na Tureckou Riviéru nebo na Egejskou Riviéru, chystá na letní dovolenou. Máte-li obavy, že teplota moře omývající Turecko není dostatečná, hned vás vyvedu z omylu. V Turecku je teplo, hlavně v létě (viz. počasí v Turecku) a s vysokými teplotami vzduchu úzce souvisí i příjemné teploty mořské vody, které v letních měsících (hlavně srpen) dosahují až závratných 28°C.

Pokud zatím ještě nemáte vybraný zájezd, informace o teplotě moře Vám moc nepomohou, je teplé opravdu všude. Pomoci by Vám mohl tip, kde hledat cenově i kvalitativně atraktivní zájezdy. Těch je dostatek, buď v rámci last minute nabídek do Turecka, ale i standardní zájezdy často jsou cenově velmi zajímavé. Člověk akorát musí vědět, kde přesně zájezdy hledat, zkontrolujte dostupnost tohoto…

Jeho dostupnost nezaručuji, vím jen, že v době psaní tohoto textu byla tato nabídka dostupná na celou letní sezónu.

Aktuální teplota moře

Pojďme se nejdřív podívat na aktuální teplotu moře v Turecku ve vybraných letoviscích:

  • Letovisko Alanya: voda moře aktuálně má 18°C
  • Letovisko Bodrum: voda moře aktuálně má 18°C
  • Letovisko Marmaris: vodo moře aktuálně má 17°C
  • Letovisko Side: voda moře aktuálně má 19°C
  • Letovisko Kemer: voda moře aktuálně má 18°C

 Údaje výše jsou aktualizované 1 krát týdně.

Teplota moře v Turecku obecně

Vliv na teplotu moře má několik faktorů. Tím nejsilnější je aktuální počasí, aktuální teplota vzduchu a intenzita slunečního svitu. Jen pro představu v ryze letních měsících (červenec a srpen) panuje na celém pobřeží Turecka jasné počasí a sluníčko svítí 12,8 hodiny každý den. Moře se tak zahřívá poměrně rychle.

Teplota moře je rovněž ovlivňována charakterem pobřeží. Záleží na tom, jestli je pobřeží otevřené, tak jako na Turecké Riviéře nebo v Tunisku nebo jestli je uzavřenější a tvoří zálivy, tak jako na Riviéře Egejské. Pro dovolenou v Marmarisu, tedy v letovisku, které leží v ostře uzavřeném zálivu je typická teplota moře velice vysoká, nejvyšší v Turecku vůbec. V létě dosahuje výše avizovaných 28°C. Důvod je jednoduchý, záliv se zkrátka velmi dobře ohřívá a voda se jen minimálně mísí se studenější vodou z otevřeného Egejského moře.

Kdy je to v Turecku na koupání?

Do Turecka se standardně jezdí od května října. Počítejte ale s tím, že květen je ještě příliš brzo na to, aby moře bylo teplé, má 21°C, což je sice fajn, ale ostatní měsíce jsou mnohem teplejší.

Srpen a září, to jsou měsíce, kdy je moře v Turecku vůbec nejteplejší. Letovisko od letoviska existují drobné rozdíly, obecně ale platí, že v tomto období moře láká na dovolenou teplotou 27°C.

Moře v průběhu měsíce červenec je o 1 až 2 stupně chladnější, většina letovisek na základě dlouhodobých měření vykazuje teplotu moře v červenci 25°C.

Ideální je i červen a říjen, teplota vody 24°C. Zdá se vám to na říjen moc? Moře je po letních horkých dnech hodně zahřáté a voda má schopnost si toto teplo dlouho udržovat, vodu nelze tak rychle zahřát nebo ochladit jako vzduch.

Květen je rovněž snesitelný, ale není to ještě ono, viz výše.

Hlavní sezóna tedy je: červen, červenec, srpen a září a Vedlejší sezóna: květen a říjen.

Teplota moře v letoviscích

Následující tabulka přehledně shrnuje vybraná turecká letoviska (Turecká Riviéra – Side, Alanya, Antalya, Egejská Riviéra – Bodrum a Fethiye) a teplotu moře v nich, konkrétně teplotu povrchové vrstvy vody při pobřeží. Uvádí měsíční průměry, kterou vycházejí z dlouhodobě měřených hodnot…

  Teplota moře Bodrum (°C) Teplota moře Side (°C) Teplota moře Alanya (°C) Teplota moře Fethiye (°C) Teplota moře Antalya (°C)
Leden 17 16 17 17 17
Únor 16 16 16 17 16
Březen 17 17 17 17 16
Duben 18 19 18 18 18
Květen 20 21 21 20 20
Červen 22 25 24 23 24
Červenec 24 27 27 25 26
Srpen 26 28 28 27 27
Září 25 27 27 26 26
Říjen 23 25 24 24 24
Listopad 20 20 21 20 21
Prosinec 18 18 18 18 18

Hodnoty pro ostatní turecká letoviska najdete na těchto stránkách: Počasí Marmaris, počasí Icmeler, počasí Kemer, počasí Belek, počasí Konakli, počasí Istanbul

Moře v Turecku je prakticky stejně teplé jako to v Řecku (viz. teplota moře v Řecku) a v Tunisku (viz. teplota moře v Tunisku).

Předpověď počasí Turecko

Aby byly informace o teplotě vody kompletní, přikládám aktuální předpovědi počasí pro letovisko Alanya, Side a Bodrum. Červená hodnota (teplota vzduchu přes den), modrá hodnota (teplota vzduchu přes noc)

[forecast location="Alanya" caption="Předpověď počasí Alanya, Turecko" measurement='C' todaylabel="Počasí dnes" datelabel="date('d.m.')" highlow='<span style="color:red;">%%high%%°</span>/<span style="color:blue;">%%low%%°</span>' numdays="6" iconset="Incredible" cache="true" width="100%"]

 

[forecast location="Manavgat, Turkey" caption="Předpověď počasí Side, Turecko" measurement='C' todaylabel="Počasí dnes" datelabel="date('d.m.')" highlow='<span style="color:red;">%%high%%°</span>/<span style="color:blue;">%%low%%°</span>' numdays="6" iconset="Incredible" cache="true" width="100%"]

 

[forecast location="Bodrum" caption="Předpověď počasí Bodrum, Turecko" measurement='C' todaylabel="Počasí dnes" datelabel="date('d.m.')" highlow='<span style="color:red;">%%high%%°</span>/<span style="color:blue;">%%low%%°</span>' numdays="6" iconset="Incredible" cache="true" width="100%"]

Diskuze k článku

Počet komentářů: 11
Tipy na dovolenou