Efes / Efesos, Turecko
Efes (řecky Efesos, turecky Efes a česky Efez) čili zříceniny antického řeckého a římského města patří právem mezi nejnavštěvovanější turecké památky. Starověký Efes, i přes své stáří tří tisíc let stále nabízí řadu zachovalých budov a památek, které stojí za vidění. V římském období byl Efesos dokonce hlavním městem nejbohatší římské provincie Asia.
Kromě památek, které můžeme jasně vidět, se s městem pojí i mnoho bájí a legend. Podle křesťanů byl Efesos místem, kde žila Panna Marie (ta se mimo jiné prý objevila i na jednom z výběžků poloostrova Chalkidiki v Řecku) a zmínky o městě se objevují i v Novém zákoně, která obsahuje Pavlův list Efezským.
Efes – vstupné
Památky a zříceniny antických staveb se rozprostírají na poměrně rozsáhlém území. Pouze jedna, ta hlavní část je oplocena a vybírá se do ní vstupné. Výše vstupné činí 20 TL (TL = turecká lira, což je turecká měna), tj. cca 200 Kč. Amfiteátr, Celsova knihovna a další významné památky jsou právě v tomto areálu. Ovšem Artemidin chrám, tzv. jeskyně sedmispáčů a nebo dům Panny Marie leží mimo areál, do kterého se vybírá vstup.
Celsova knihovna v Efesos
Hlavním symbolem tohoto kdysi bohatého města je Celsova knihovna. Ačkoliv dnes se z ní dochovalo jen dvoupatrové průčelí se sloupovým, jasně lze poznáme, že dříve tu stál honosný palác. Tehdejší architekti byli navíc tak vzdělaní, že budovu vystavěli směrem na východ, aby co nejdéle poskytovala učencům denní světlo.
Artemidin palác v Efesu
Efesos byl střediskem kultu bohyně Artemis, proto zde stával i jí zasvěcený palác. Dnes z něj bohužel zbyl už jen jeden sloup, i tak si ale můžeme představovat, jak tento chrám kdysi vypadal. Jeho pravděpodobný vzhled najdeme v knihách o sedmi divech světa, mezi které stavba patří.
Další památky města
Kromě těchto hlavních lákadel se v Efesu najde ale mnohem více památek, které stojí za zmínku. Jeden z městských domů býval údajně nevěstinec. Poblíž byla nalezena dlaždice s vyrytým otiskem nohy a falické symboly.
Již z dálky zaujme obrovský římský amfiteátr, který dokázal najednou pojmout až 50 tisíc diváků. Podobný, i když ne tak veliký amfiteátr j k vidění v Tunisku v El Jem, další římský amfiteátr je přímo v letovisku Bodrum, od kterého Efes neleží daleko. Ve své době byl amfiteátr v Efesos údajně největším divadlem na celé planetě, což je při jeho velikosti poměrně představitelné. Původně se zde hrály dramatická vystoupení, později prostor sloužil i ke gladiátorským zápasům.
Kam dál? Přečtěte si o Pamukkale – geologické raritě v jihozápadním Turecku.