Hagia Sofia
Hagia Sofia (neboli Chrám Boží Moudrosti někdy také Agia Sophia, anglicky Hagia Sophia) je nejvýznamnější stavba a památka zároveň v turecké metropoli Istanbul. Téměř tisíc let byla Hagia Sofia také největší katedrálou světa (dokud nebyla dostavena katedrála ve španělské Seville). Původně byzantský chrám z let 523-527 sloužící jako křesťanská svatyně a sídlo patriarchy byl upraven na mešitu až v roce 1453 – po dobytí Istanbulu (tehdejší Konstantinopole) Osmany. Od 20. století, po provedení Ataturkových reforem, slouží jako muzeum.
Vzhled Hagia Sofia
Velká cihlová klenba a odvážnost stavby znamenaly architektonický přelom. Původní stavba mající půdorys téměř ve tvaru čtverce byla různě obestavována. Nyní podél hlavního prostoru nenajdeme žádné sloupy, čímž je zdůrazněna klenba stavby. Stěny jsou obloženy 6 různými druhy mramoru a připojeny bronzovými sponami. Celá stavba obsahuje 40 oken, která se nachází především v horní části chrámu, a tak se dovnitř nedostává tolik světla. Mramorové sloupy uvnitř chrámu pocházejí z chrámů v Řecku.
Období křesťanství
Původně stály na místě chrámu Hagia Sofia dvě basiliky Boží moudrosti, které nechal přestavit byzantský císař Justininán I. Na vnitřní výzdobě, kde bylo zhotovováno množství mozaik a fresek, se pracovalo téměř sto let. Stavba původně měla ještě kupoli, která se ale bohužel při zemětřesení v 6. století zřítila. V této době zde sídlil také konstantinopolský patriarcha a stavba sloužila křesťanským účelům.
Islámské období
V 15. století, kdy byla Byzantská říše dobyta Osmany, byla Hagia Sofia přestavěna v duchu muslimském. Stavba byla přebudována na mešitu (tak typické pro jiho turecká městská letoviska Alanya a Kemer) a původní křesťanské mozaiky byly zakryty. Chrám Hagia Sofia zaujal postavení hlavní mešity a po jeho vzoru byly stavěny mešity v celém městě, později i po celé Osmanské říši.
Eurovíkendy v Istanbulu, to jsou nákupy na rušných tureckých tržištích a prohlídka památek, mezi kterými by chrám Hagia Sofia / chrám Boží moudrosti rozhodně chybět neměl.
Vstupné do Agia Sophia
Otevírací doba Hagia Sofia: každý den od 9 do 16 hodin, v pondělí zavřeno. Co se vstupného týče, platil jsem 10 TL (TL = turecká měna, kterou je turecká lira, proto TL).
Zpět na povídání o Istanbulu.